• Dejte o sobě vědět
  Nabízíte foto, video nebo tiskové služby? Oslovte více zákazníků prostřednictvím Fotofokus katalogu zdarma.

  Stačí vyplnit formulář zde.

Jak vybrat fotografickou tiskárnu

Chcete tisknout fotografie plně ve vlastní režii? Pak by stálo za úvahu, pořídit kvalitní fotografickou tiskárnu. Jaké máte možnosti a s čím vlastně začít? Pojďme si v tom nejprve udělat trochu jasno. V principu můžeme obecně tiskárny rozdělit na několik základních kategorií:

 1. polygrafický tisk (ofset, sítotisk, flexotisk, hlubotisk ap.)
 2. kancelářský tisk (laser)
 3. fotografický tisk (inkjetový a sublimační)
 4. exteriérové aplikace (solvent, eko-solvent)  
 5. moderní produkční tisk (UV, HP latex)

Všechny zmiňované technologie mohou samozřejmě dobře posloužit také pro fotografický tisk, nicméně v praxi tomu tak není. Některé technologie jsou vhodné pro tisk větších nákladů (ofset), další využívají barev na bázi rozpouštědel (solvent) a jiné jednoduše nedosahují takových parametrů, které dnes požaduje náročný fotografický tisk. Svou roli hraje i velikost tisku: fotografie do fotoalba vs velkoformátový tisk a fotoobrazy. V neposlední radě jde také o to, jaká je naše představa finálního dokončení (např. zmíněné fotoobrazy).    

Inkousty vládnou

Inkoustový tisk nachází uplatnění napříč celým segmentem – od stolních tiskáren, přes velkoformátové stroje až po průmyslová tisková řešení. Dnes dokonce inkoust ovládá v podstatě už všechna odvětví tisku. Jejich oblíbenost je dána celou řadou výhod, inkousty jsou: ekologické, relativně dobře dostupné, stabilní a barevně stálé, mají velký gamut a mnoho dalšího. Inkoustů je více druhů (dye-base, pigmentové, solventní, eco-solventní, UV, HP Latex) z nichž v oblasti fototisku vedou dnes již pigmenty. 

Velkoplošné exteriérové aplikace

V náročnějších aplikacích jsou čím dál častěji skloňovány dva termíny: UV inkousty a HP Latex. Využívají se k potisku speciálních materiálů a náročnějších aplikací. Například k potisku nesavých či nepotahovaných povrchů, ale také všude, kde je vyžadována velmi vysoká odolnost a stálost. 

Sublimace

Alternativou k fotografickému tisku jsou termo/sublimační tiskárny. Potiskují také fotografický papír, nicméně trochu odlišný od papírů určených pro fotografický injket. Papír pro sublimační technologii na omak připomíná plast a samotný princip sublimačního tisku má svou filozofií blíže spíše ke klasickým metodám vyvolání fotografií. Barva je na přenosové fólii a odpařováním se z ní přenáší a fixuje pomocí kondenzace na papír. Jde tedy vlastně o chemický přenos. Sublimační tisk se používá především pro menší formáty.   

Tiskárny a rozdíly

Můžeme sáhnout jak po stolních tiskárnách, pohybujících se na cenové hranici odpovídající nákupní ceně inkoustových náplní (1 000 Kč), nebo po špičkové velkoformátové tiskárně v ceně desítek až sto tisíc, stejně tak ale jpo high-end špičkové velkoformátové tiskárně, která se cenově pohybuje ve stovkách tisíc až milionech.

Mezi výhody inkoustových tiskáren patří:

 • velký barevný gamut
 • nabídka široké škály médií (papírů)
 • tisk ve špičkové galerijní kvalitě
 • masivní archivační potenciál

Mezi nevýhody základní a střední kategorie inkoustových tiskáren patří:

 • nižší rychlosti tisku
 • nutnost použití převážně coatovaných (potahovaných) médií
 • relativně vyšší náklady na tisk
 • problém se zasycháním inkoustů – pakliže často netisknete.

Zmíněné neduhy v podstatě neplatí na velké produkční stroje na bázi UV inkoustů.   

Jak tedy vybrat tiskárnu

Formát, Velikost:

Na velikosti prostě záleží. Vybírejte tiskárnu s tak velkým formátem, jaký si můžete dovolit. Na inkoustové tiskárně A3+ bez problému vytisknete jak velké formáty, tak i malé fotografie do rodinného alba. Naopak to však logicky nefunguje.

Inkousty – počet a kvalita:

Standardem je CMYK systém – tisk pomocí sady 4 barev: azurová, purpurová, žlutá a černá (Cyan, Magenta, Yellow a blacK). Mnoho modelů disponuje i světlým odstínem modré (light Cyan) a purpurové (light Magenta). To oceníte při tisku jemných pastelových tónů jako je u témat kde máme: pleťovku, nebe, moře

Velikost nádržek inkoustu:

Čím menší nádržky, tím dražší inkoust. Základními tiskárnami s malými náplněmi cca 3ml tisknete foto A5 za cca 30 Kč (+ cena papíru), středními modely s náplněmi 30ml vás vyjde tisk na 15 Kč a na špičkové tiskárně s náplněmi 300ml jste na necelých 10 Kč!

Tankový systém:

Je výhodou mít oddělené tiskové hlavy a náplně. Základní tiskárny mají propojeny tiskové hlavy s inkoustovou náplní. Při výměně inkoustu tak vlastně měníte i tiskovou hlavu. S velice zajímavým řešením přišla nedávno společnost Epson, kde v nových modelech (viz Epson L850) uvedla revoluční systém ručního plnění inkoutových nádrží. Prostě barvy dolijete a jedete dál

Podavač papírů:

Lepší tiskárny umožňují podávat papíry z více podavačů (2 i 3). Dle typu tisku a použitého média (RC fotopapíry vs fineart média) tak můžete volit například mezi předním, vrchním či zadním podavačem. Pokročilé modely tiskáren navíc umožňují volit, jestli budeme tisknout z archu nebo z role (ty opět vychází výrazně levněji než listy).

Funkce, výbava:

Jde samozřejmě i o to, jak je tiskárna vybavena. Jak malou kapičku je schopna vytlačit, jestli podporuje Wi-fi, má-li funkce kopírování, skenování a nebo jestli je vybavena třeba takovým slotem pro USB, čtečkou karet atd. 

Bez čeho se naopak obejdeme

Zrovna takové rozlišení je dnes už zcela irelevantní. I ty nejzákladnější tiskárny zvládají tisk v rozlišení 1 200 – 2 400 dpi což je naprosto dostačující pro jakékoli výtisky. Stejně tak samotná rychlost tisku je parametrem, která sám o sobě nic moc neznamená. Samozřejmě bavíme-li se o běžném fotografickém tisku, u produkčního tisku je situace zcela opačná.

Závěrem

Vyplatí se mi domácí tiskárna nebo ne?. Stačí si zodpovědět pár otázek: A) Chci se dále vzdělávat? B) Chci mít celý proces od stisku spouště až po tisk plně pod kontrolou? C) Tisknu častěji, pravidelně? D) Jsem náročný(-á), požaduji špičkovou kvalitu? Pakliže jste si alespoň 2× odpověděli kladně, volba je jasná – do toho! V opačném případě se vám vlastní tiskárna spíše nevyplatí a raději dejte přednost kvalitnímu poskytovateli tiskových služeb. Každopádně, fotografie patří na papír, takže tiskněme. 

Jak vybrat fotografickou tiskárnu
5 (100%) 2 votes

O HiMar

Fotograf, novinář, muzikant, lektor, psavec a kreativec všeho druhu. Entita mnoha profesí, tak trochu workoholik s velkou dávkou nadšení a minimem talentu (což se ale naučil za ta léta dobře maskovat). Filmový nadšenec a rocker tělem i duší. Milující manžel a otec dvou dětí. www.martinhajek.net www.acefoto.eu
Bookmark the permalink.

Komentujte

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na