• Dejte o sobě vědět
  Nabízíte foto, video nebo tiskové služby? Oslovte více zákazníků prostřednictvím Fotofokus katalogu zdarma.

  Stačí vyplnit formulář zde.

Jak na fotografický tisk

Koncem minulého týdne proběhl zcela nový workshop, zaměřený na velkoformátový tisk fotografií. Workshop jsme uspořádali ve spolupráci s AFOP (Atelier fotografické praxe), partnerem byla spol FOMEI a vše se odehrálo v prostorách (a s výtečnou technickou podporou spol EIZO. Takže tým vyloženě hvězdný (zároveň děkuji všem jmenovaným za skvělou produkci a podporu).  

Vyhlášen nový termín – 8. září 2016

Proč vlastně tisknout?

Jen fotografie na papíře je skutečnou fotografií! Jinak jde o pouhou hromadu jedniček a nul (o níž je tak snadné přijít). Tištěné foto má své kouzlo, vůni, formu. Jenže kde a jak tisknout, aby výsledek odpovídal Vaší představě? Navíc, možná už také znáte to rozčarování nad špatně vytištěnou fotkou?! Mám pro Vás to nejlepší řešení: ukáži Vám jak připravit data a vytisknout tak, aby výsledek byl perfektní a přesně odpovídal předloze (na monitoru).  

ws-fototisk_020616_ws-fototisk_img2_web

O čem to bylo

Cílem nebylo nic menšího než proniknout do tajů velkoformátového fototisku a odhalit všechny záhady (i vyvrátit mýty), které v této oblasti panují. Ukázali jsme si, jak fotografie k tisku připravit (rozlišení, dpi, barevné prostory, formát, velikost), jak vybrat a nastavit tiskárnu, ovladač a správu barev. Jak na korektní barvy, výběr papíru a mnoho dalšího. Prostě, abyste byli schopni, si doma ve vlastní režii vytisknout velkoformátové fotografie – a to stejně kvalitně (nebo lépe) než v profi foto-tiskovém studiu. Workshop byl určen hobby fotografům, kteří se nespokojí jen s prohlížením fotografií na webu a LCD svého monitoru (mobilu, tabletu). Současně směřoval na všechny nadšené fotografy, kteří rádi svá díla „zhmotňují“ (nebo by je rádi „zhmotňovali“), ale nejsou příliš spokojeni s výsledky poskytovatelů (foto)tisku. Nechybělo množství praktických ukázek, rad, tipů a triků, jak danou problematiku zvládnout. Jako bonus si každý účastník odnesl domů svou oblíbenou, vlastnoručně vytištěnou fotografii velikosti A3 na kvalitním fotografickém papíru.  

ws-fototisk_020616_ws-fototisk_img6_web

Osnova workshopu

 • technologie tisku
 • inkousty a jejich typy
 • doma nebo v „Labu“?
 • Správa barev (CMS)
 • barevné prostory
 • nastavení CMS v Adobe Photoshop
 • nastaveni a pochopení driveru tiskárny
 • obrazové formáty
 • papíry, jejich rozdělení a vlastnosti
 • adjustace fotografií

A to nejlepší na závěr: již připravujeme další termíny (přelom srpen, září)  

Vyhlášen nový termín – 8. září 2016

Jak na fotografický tisk
Ohodnoťte článek

O HiMar

Fotograf, novinář, muzikant, lektor, psavec a kreativec všeho druhu. Entita mnoha profesí, tak trochu workoholik s velkou dávkou nadšení a minimem talentu (což se ale naučil za ta léta dobře maskovat). Filmový nadšenec a rocker tělem i duší. Milující manžel a otec dvou dětí. www.martinhajek.net www.acefoto.eu
Bookmark the permalink.

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Zpráva o stavu fotografických služeb (3): FotoTisk | FOTOFOKUS Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
trackback

[…] Výběr papíru je zcela zásadní, neboť představuje pomyslnou celou jednu třetinu úspěchu (a neúspěchu). Kvalitní tisk ovlivňují tři faktory:inkousty, papíry a jejich správné sladění, řízení (tedy tiskový SW, potažmo tiskárna). Kvalitní papír skvěle reaguje s inkoustem, je barevno-stálý, dobře se dále adjustuje a také odolává zubu času (nebledne, nezvlní se), ovšem také je dražší. A toto všechno platí i opačně! Také výběr typu a povrchu papíru není triviální záležitostí. Papír s RC podložkou (částečně obsahující umělé složky) nebo naopak špičkové Fineart papíry – 100% přírodní materiály, sem patří jak plátno (z bavlny) tak papíry barytové, akvarelové nebo z buničiny.… Číst vice »