Fotografujeme s DSLR (1) – základy

DSLR – v českém doslovném překladu digitální jednooká zrcadlovka, disponuje zrcátkem (mirror – odtud též samotný název), optickým průhledovým hledáčkem (view finder), hranolem (pentaprism – levnější modely jsou vybaveny soustavou zrcátek), již zmíněným digitálním snímacím čipem a samozřejmě kovovým bajonetem, umožňujícím výměnu objektivu. To jsou typické rysy digitálních zrcadlovek a zároveň se tím odlišují od kategorie kompaktních (automatických) digitálních fotoaparátů a ultrazoomů.

V posledních pár letech se na trhu objevil zajímavý systém: Mirrorless fotoaparáty neboli CSC (Compact system camera – systémové kompakty), v našich končinách nejčastěji označovány trefným – leč trochu krkolomným názvem: Nezrcadlovky! Dané řešení kombinuje vlastnosti digitálních zrcadlovek a kompaktních fotoaparátů. V malém, kompaktním těle tak máte množství manuálních funkcí, možnost výměny objektivů a vysokou obrazovou kvalitu. Jde o vysoce sofistikované řešení a skvělý kompromis pro všechny, kteří požadují špičkový fotoaparát, který se vejde do kapsy.

Canon EOS 1000D – vizualizace (čelní pohled):

základní model DSLR, určený pro začátečníky (zdroj: www.canon.com)

Charakteristika DSLR a její složení  

Digitální zrcadlovka (DSLR – Digital Single Lens Reflex) pracuje na základě světlocitlivého snímače, který „sbírá“ částice světla (fotony), procházející do fotoaparátu skrze objektiv. V klidovém stavu, kdy neexponujeme (nefotografujeme), světlo prochází objektivem, v kterém je umístěna clona. Tu si lze představit jako obyčejný kruhový otvor – čím je menší, tím více cloníme, neboli bráníme světlu dostat se dovnitř (a naopak). Clona je v klidovém stavu vždy maximálně otevřená, neboť potřebujeme mít obraz v hledáčku co nejjasnější. Zároveň tím ulehčujeme práci tzv. AF senzorům, starajícím se o nalezení správné roviny zaostření. Uvnitř zrcadlovky je zrcátko (pod úhlem 45°), které nám dopadnuté světlo odrazem posílá vzhůru do hledáčku, kde se světlo promítne na matnici (Focus screen – což je v podstatě průhledná destička) a výsledek již můžeme sledovat okem v samotném hledáčku. Obraz je díky objektivu otočený o 180°, takže jej musíme ještě převrátit zpět. K tomu slouží hranol (pentaprism) ležící v hledáčku.

Canon EOS 1000D

vizualizace (pohled ze zadu) – základní model DSLR, určený pro začátečníky

(zdroj: www.canon.com)

Kvalita hranolu je důležitá, neboť čím kvalitnější hranol máme, tím jasnější a lepší obraz v hledáčku bude. Levnější zrcadlovky používají soustavu zrcátek, což je sice méně nákladné řešení, nicméně v konečném důsledku se to negativně projeví na celkovém obrazu (který je méně jasný, méně brilantní). Soustava zrcátek nebo méně kvalitní hranol produkuje horší obraz a nezřídka též o něco menší pokrytí snímané scény (méně než 100 %). U nejvyšších modelů DSLR není výjimkou, že výrobce zcela eliminuje interní blesk (v horní části fotoaparátu, hned nad hledáčkem), díky čemuž pak lze použít větší a kvalitnější hranol a tím zvýšit kvalitu obrazu v hledáčku (viz např. Canon EOS 5D nebo Sony Alfa 900). Součástí hledáčku je také možnost nastavení dioptrické korekce (s rozpětím nejčastěji -2 až +1 dioptrie). V praxi je toho dosaženo posunem čočky v optice hledáčku.

 

Ohodnoťte článek

O Martin Hájek

Fotograf, novinář, muzikant, lektor, psavec a kreativec všeho druhu. Entita mnoha profesí, tak trochu workoholik s velkou dávkou nadšení a minimem talentu (což se ale naučil za ta léta dobře maskovat). Filmový nadšenec a rocker tělem i duší. Milující manžel a otec dvou dětí. www.acefoto.eu
Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.