ND filtry VFFOTO pod drobnohledem (recenze)

DSLR a objektivy se již dokonale zabydlely v našich domácnostech, fotobrašnách, skříních, policích… a především myslích. Mnoho fotografů se dnes již pomalu začíná orientovat na další příslušenství a všemožná udělátka a vychytávky, jak učinit své snímky ještě lepší a radostnější. Bezpochyby jedním z nejpopulárnějších typů příslušenství jsou fotografické filtry (ne ty softwarové ale skutečné – fyzické)! Na druhou stranu mnoho z vás vcelku logicky namítne: “Na co vyhazovat peníze za reálné filtry, když je můžu velice kvalitně nasimulovat v PC?!” Ano i ne! Spousta filtrů, co se používaly dříve, lze skutečně vcelku věrně a rychle nahradit počítačem (typicky filtry barevné). Ovšem jsou zde i výjimky, které v PC zcela věrně nasimulovat nejdou – příklad CPL (polarizační filtry). A pak jsou zde i takové, jejichž nahrazení v počítačí je zkrátka nerelevantní! A přesně to je případ šedých-neutrálních (ND) filtrů, na které jsem se zaměřil prostřednictvím dnešního testu. Konkrétně jsem důkladně proklepl další novinku českého dodavatele – špičkové ND filtry od VFFOTO.

 

ND: Neutrální filtry

Co jsou vlastně zač? Krátké shrnutí neuškodí! Neutrální, šedé ND filtry (Neutral Density) slouží principielně ke snížení množství světla procházející skrze objektiv, přičemž tok světelných paprsků je třeba omezit rovnoměrně v celé ploše filtru (objektivu). Ale k čemu je to vlastně dobré?! V zásadě se ND filtry používají v situacích, kdy potřebujeme co nejvíc prodloužit expoziční čas, avšak ani maximální zaclonění nemusí vždy stačit (nebo jednoduše tolik clonit nechceme). Typickou situací je fotografování tekoucí vody za jasného slunného dne, kdy nám i na maximální clonu (F22, F32) a minimální ISO (100) stále vychází nedostatečně dlouhé časy, které jsou k rozmazání vody žádoucí. ND filtry vlastně částečně simulují vysoká clonová čísla s jedním velkým rozdílem – na hloubku ostrosti nemají ND filtry žádný vliv! ND filtry se označují číslem, vyjadřující množství filtrovaného světla (faktor úbytku světla) a nebo prostě jen násobkem, který nám říká o kolik daný filtr světlo ubere (což je i příklad právě testovaných filtrů).

Jeden z možných způsobů značení = ND 2 (50%; propustí ½ světla), ND 4 (25%; propustí ¼ světla) a ND 8 (12,5%; propustí 1/8 světla). Neboli ND 2 má úbytek 1EV (2x méně světla), ND 4 má ztrátu 2EV (4x méně světla) a ND 8 = 3EV. Jsou však výjimky, kde je úbytek světla 8 či 9EV (filtrem projde 256x nebo až 512x méně!).

 

Vffoto ND filtry

Aby byl náš test trochu zajímavější, vyzkoušeli jsme si hned trojici různě silných filtrů – od toho vcelku obyčejného (3EV) až po extrémní “tisícovku”. Konkrétně byly testovány filtry z faktorem 8x, 64x a 1000x – kdy daná hodnota vždy značí jak velký úbytek světla ten který filtr má. V řeči fotografické tedy mají filtry útlum přibližně 3 EV (ND 8x), 6 EV (ND 64x) a 10 EV (ND 1000x). ND filtry jsou speciálně určeny pro použití s digitálními fotoaparáty. Příjemná je jejich výška rámečku (pouhé 2 mm) a tloušťka skla (jen 0,5 mm). Na čelní straně každého z filtrů je závit pro montáž dalšího filtru (např C-PL). Hmotnost filtrů ND 8x, 64x a 1000x dělá příjemných cca 10,5 g. Každý z filtrů je dodáván v kompaktní plastové krabičce a navíc je ještě chráněn molitanovou vložkou. Celkově se filtry příjemně nosí (vejdou se krásně jak do menší fotobrašny tak třeba i do kapsy u kalhot), zároveň jsou však díky svému “balení” dobře chráněny proti všem nepříznivým vlivům!

 

Všechny tři ND filtry jsou vybaveny novými 3+3 zakončovacími vrstvami z nichž každá má svůj specifický účel:

  • 1) ochranná vrstva chrání povrch filtru i v těch nejnáročnějších podmínkách před poškrabáním
  • 2) vrstva, odpuzující vodu a mastnotu mokré či mastné skvrny lze snadno setřít
  • 3) ochranná vrstva, udržující povrch bez prachu a nečistot, resp. umožňující snadné otření

ND Vffoto filtry lze použít jak v kombinaci s ultraširokými skly, stejně tak i pro teleobjektivy. Námi testované kousky měly průměr závitu 77mm. K dispozici jsou dále verze 58mm, 67mm a 77 mm mm. ND filtry Vffoto jsou vyrobeny z prvotřídního skla německého výrobce Schott B270.

 

 

Hodnocení filtrů v praxi

A jak tedy dopadly ND filtry VFFOTO v praxi? Začněme designem a provedením! Dílenské zpracování je vynikající. Deklarovaná kvalita použitých materiálů se nám opět potvrdila. Filtry opravdu výborně odolávají prachu, nečistotám i mastnotě. Inu dobře, prachu zas tolik ne – ten se zkrátka drží na všem! Ale s mastnotou ani špínou problém nebyl. A pokud jsem filtr zapatlal – a vzhledem k tomu, že mám doma dvě malé ratolesti, bylo to na denním pořádku – filtry jdou velice pohodlně a rychle setřít (což se zase nedá říci o mých “konkurenčních” filtrech Hoya a Tiffen). Manipulace s filtry byla také pohodlná, jejich montáž a demontáž na objektivy byla bez problému, mile překvapilo “nezakousávání se” na objektiv (velký to neduh mnoha filtrů – levných i drahých). Výhodu představuje již výše zmíněné “balení” filtrů, díky němuž se filtry skvělé a bezpečně nosí a zároveň jsou velice dobře skladné (a to i v případě že jich máte hned několik).

Kresba a ostrost:

Test kresby (od shora dolů): Bez filtru / s filtrem ND8x / s filtrem ND64x / s filtrem ND1000x.  

Barevný posun:

 

Barevný posun (od shora dolů): bez filtru / s filtrem ND8x / s filtrem ND64x / s filtrem ND1000x.  

 

Test filtrů: vlastnosti a výkon

V techničtěji pojaté části testu jsem sledoval všechny podstatné vlastnosti filtrů, tj. Jaký je úbytek světla, jaký barevný posun filtry mají, co reflexe v protisvětle nebo třeba vinětace a samozřejmě kvalita fotografií. Důležitou vlastností (nejen) ND filtrů je barevná věrnost neboli eliminace případných barevných posunů. Zatímco u “slabších” filtrů (8x až 64x) není příliš velký problém zachovat barevnou neutralitu (viz samotné označení “ND” – Neutral Density), u filtrů hodně silných (více než 6 EV) je barevný posun takřka nevyhnutelný a není výjimkou ani u těch nejdražších neutrálních-šedých filtrů. Test jsem rozdělil na dvě fáze: fotografování v exteriéru (živé snímky) a v interiéru, kde jsem testoval barevné posuny, kresbu nebo vinětaci pomocí speciálních terčů (viz testovací snímky níže). Samozřejmostí bylo vždy konstantní osvětlení, dále manuální WB – vyvážením bílé barvy a též plně manuální režim (M) – platí pochopitelně především pro interiérové snímky. 

Barevný posun / měření na středně šedou

 

Barevný posun / měření na středně šedou tabulku (RGB srovnání – od shora dolů): 

Bez filtru / s filtrem ND8x / s filtrem ND64x / s filtrem ND1000x.  

Test vinětace filtrů: 

 

Test vinětace filtrů: Bez filtru / s filtrem ND8x / s filtrem ND64xL / s filtrem ND1000x   

 

Postup při testování ND filtrů VFFOTO

Základ spočíval ve vyfotografování etalonu, čímž byl vždy jeden snímek bez filtru – s perfektním exponováním scény a přesným (ručním) vyvážením bílé barvy (WB). Poté stačilo jen měnit jednotlivé filtry a pečlivě měřit odchylky (expozice, barevnost) a kontrolovat výsledky. V exteriérech a interiérech bylo vždy fotografováno na ISO 100 (kvůli maximální eliminaci digitálního šumu). Při dlouhých expozičních časech – 4s a více (s filtrem ND 1000x vcelku běžná věc) byla zároveň aktivována v menu fotoaparátu funkce “Redukce šumu na dlohé expozice”. Ostření bylo prováděno vždy předem – bez filtru – a následně zaaretováno (ostatně u silnějších filtrů to ani jinak nejde), ohnisková vzdálenost zůstala v dílčích částech testu stejná. Clonová čísla se pohybovala v rozmezí f/4 až f/11, například u terčů testující ostrost byla clona vyšší – kvůli optimální kresbě objektivu. Snímal jsem do formátu RAW s tím, že všechny testovací fotografie byly posléze vyvolány pomocí Adobe Lightroom a to bez jakýchkoli úprav! Všechny tři ND filtry jsem testoval s objektivy: Sigma 10-20mm f/4-5.6 HSM, Sigma 70-200 f/2.8 II Macro HSM a Canon EF 17-40 f/4 USM.

Tabulka 1: vlastnosti

ND 8x ND 64x ND 1000x
použité sklo Schott B270 Schott B270 Schott B270
tloušťka skla 0,5 mm +/- 0,1 mm 0,5 mm +/- 0,1 mm 0,5 mm +/- 0,1 mm
výška rámečku 2 mm 2 mm 2 mm
použití krytky Ano Ano Ano
přední závit ano ano ano
faktor úbytku světla 3 EV 6 EV 9,25 EV
barevný posun ~ 50 K ~ 800 K ~ 2100 K

Tabulka 2: odchylky

RGB odchylka (%)
měřeno na středně šedou
kanál bez filtru ND 8x ND 64x ND 1000x
R 50,5 51,2 54,7 53,0
G 50,2 50,5 52,3 45,4
B 50,1 50,3 51,2 37,3
odchylka-průměr etalon 0,4 2,5 6,7

Hodnocení ND filtrů

Výsledky testu a naměřené hodnoty víceméně odpovídají údajům deklarovaným výrobcem. Lze zde sice najít určité rozdíly – což je dáno konkrétní metodikou, jakou test probíhal – nicméně nejedná se o žádné zásadní rozdíly. VFFOTO ND 8x má úbytek světla rovných 3EV a jeho barevný posun je zanedbatelný (pouhým okem neznatelný). VFFOTO ND 64x poskytne úbytek světla 6EV, již u něj lze pozorovat barevný posun, ale opět nejde o nic zássadního. U VFFOTO ND 1000x filtru jsem naměřil úbytek světla lehce přes 9 (přesně 9 a ¼ EV), ovšem barevný posun je zde již silně do “žluto/hněda”. U tak silného filtru se však není moc čemu divit! Na druhou stranu onen “zlatavý” nádech vypadá celkem zajímavě a pokud vám vadí, lze jej vcelku snadno eliminovat přímo na place nastavením WB na režim “žárovka”. Pokud fotografujete do RAWu – což při použití filtrů nelze než doporučit – i takovýto silný barevný posun vyřešíte bez problémů při post-produkci v PC (Adobe Lightroom, Photoshop ap.). Ukázkové snímky zde prezentované jsou kvůli názornosti samozřějmě bez jakýchkoli úprav. V případě odolnosti vůči odleskům, jsou na tom všechny tři filtry velice dobře, stejně tak dobře to dopadlo i v případě “vinětace” (úbytku světla směrem k okrajům snímku). Ostrost je na vynikající úrovni ať už použijete filtr 8x, 1000x a nebo fotografujete úplně bez filtru – výsledky jsou stejné!

Filtr ND 8x  se záměrně posunutým WB (režim: “stín”)

 

Filtr ND 64x 

Filtr ND 1000x – WB “Den” 

Filtr ND 1000x WB “žárovka” 

Závěr

VFFOTO ND filtry jsem měl k dispozici pro účely dlouhodobého testování a zodpovědně přiznávám, že prošly skutečně všemožnými zkouškami – fotografickými i odolnostními. Pracovaly jak v horku, tak v dešti. V prašném a vlhkém prostředí a svou práci vždy odvedly velice dobře. Zkoušel jsem je také různě kombinovat – jak mezi sebou tak třeba s polarizačním filtrem (též Vffoto C-PL II), odolnost vůči reflexím, prachu a oděru se tak jen potvrdila. Jedná se nejen o vysoce kvalitní produkt ale též o filtry s opravdu dobrou odolností! Před půl rokem jsem měl na test polarizační filtr a UV filtry VFFOTO, takže už jsem věděl do čeho jdu. Nové ND filtry od Pana Fučíka jen potvrdily kvalitu a výdrž těchto výborných filtrů, představujích skvělou alternativu a co víc – volbu zcela srovnatelnou se špičkovými fotografickými filtry vysoce ceněných značek typu B+W či Hoya. VFFOTO filtry ovšem dostanete za výrazně nižší cenu než jsou například (právě zmíněné) Hoya či B+W. Jediným negativem tak může být snad jen zatím omezená dostupnost rozměrů filtrů. VFOTO filtry vyrábí japonská společnost (v Číně), výhradním dodavatelem pro ČR je www.vffoto.com, objednání možno na www.fotofiltry.eu.

Závěrem bych ještě rád poděkoval Panu Vladimíru Fučíkovi za dodání filtrů k testu. 

Ohodnoťte článek

O Haymar

Fotograf, novinář, muzikant, lektor, psavec a kreativec všeho druhu. Entita mnoha profesí, tak trochu workoholik s velkou dávkou nadšení a minimem talentu (což se ale naučil za ta léta dobře maskovat). Filmový nadšenec a rocker tělem i duší. Milující manžel a otec dvou dětí. web: martinhajek.net
Bookmark the permalink.

3
Komentujte

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
trackback

[…] Budete-li chtít exaktní výsledky, přesná čísla a konkrétní výsledky, doporučuji recenzi I. generace VFFOTO filtrů ZDE. Takže, ND filtry VFFOTO – po […]

trackback

[…] Kvalitní VFFOTO filtry – recenze například ZDE […]

trackback

[…] se také na velkou recenzi ND filtrů VFFOTO s různým faktorem ztmavení je v tomto […]