Canon: 90 miliónů EOS fotoaparátů a 130 miliónů EF objektivů

Canon dosáhl dvou významných milníků – počet vyrobených fotoaparátů systému EOS s výměnnými objektivy překonal hranici 90 miliónů a řada výměnných objektivů EF se může pochlubit
dokonce130 milióny vyrobených kusů 1 . V případě systému EOS patří pořadové číslo 90 000 000 zrcadlovce EOS 5D Mark IV a 130-milióntým výměnným objektivem značky Canon se stal model EF16-35mm f/2.8L III USM.

 • Systém EOS i řada objektivů EF je na trhu už od března roku 1987
 • Produktovou řadu objektivů EF dnes tvoří celkem devadesát tři modelů

Systém fotoaparátů EOS se na trhu objevil společně s řadou objektivů EF v březnu 1987. Canon tak tehdy jako první na světě nabídl fotoaparáty s elektronickým přenosem dat mezi tělem a objektivem. Tato revoluční technologie umožnila elektronicky ovládat fotoaparát jako celek, tedy nejen samostatně objektiv a tělo. Během následujících let se obě produktové linie rozšiřovaly a získávaly stále větší oblibu. Ke zrychlení výroby došlo na počátku nového tisíciletí, a to v souvislosti s růstem zájmu o digitální zrcadlovky. Na trhu digitálních fotoaparátů s výměnnými objektivy se Canon v roce 2003 stává jedničkou a od té doby si tuto pozici udržel 14 let v řadě . Canon svůj EOS neustále zdokonaluje, a to prostřednictvím revolučních technologií, které ctí základní myšlenku tohoto systému – „rychlost a pohodlí“. Od roku 1987 si Canon vyvíjí všechny klíčové součásti systému EOS sám, od snímačů CMOS přes obrazové procesory až po výměnné objektivy. Objektivy EF získaly za dvacet let jejich výroby řadu prvenství 3 v oblasti technologických inovací. Za všechny lze uvést například ultrazvukový motor USM, technologii stabilizace obrazu nebo vícevrstvý difrakční optický prvek.

Canon EOS 650

Canon i nadále pokračuje ve zdokonalování technologií pro zpracování obrazu a prostřednictvím hledání nejlepší možné kombinace optických, fotografických, filmových a síťových technologií bude i v budoucnu usilovat o další vylepšování a rozšiřování systému EOS i objektivů řady EF.

Systém EOS

 1. EOS 650 
  uvedený v Japonsku
  v březnu 1987
 2. EOS-1
  uvedený v Japonsku
  v září 1989
 3. EOS Kiss Digital (EOS 300D)
  uvedený v Japonsku
  v září 2003
 4. EOS 5D Mark IV
  uvedený v Japonsku
  v listopadu 2016

Společnost Canon začala psát historii systému EOS v březnu 1987, a to uvedením jednooké zrcadlovky EOS 650. Tento model jako první na světě přinesl nejen mechanismus uchycení objektivu využívající elektroniku, ale také plně digitální přenos dat mezi tělem fotoaparátu a objektivem a umožnil tak technologii automatického zaostřování nové generace. V reakci na stále rostoucí zájem o filmové zrcadlovky uvedl Canon několik modelů, které pokrývaly širokou škálu požadavků nejrůznějších uživatelů. Za pozornost stojí zejména model EOS-1 z roku 1989 určený pro profesionály a EOS 500, který roku 1993 nabídl kompaktní a lehký design s intuitivní ergonomií a stál za značným rozšířením uživatelské základny značky Canon. Během počátečního období věku digitálních fotoaparátů se zrcadlovky Canon v roce 2003 otvírají díky modelu EOS 300D veřejnosti. Tato digitální zrcadlovka byla určená pro širokou veřejnost a zájem vzbudila nejen díky kompaktnímu a lehkému tělu, ale také konkurenceschopnou cenou. Canon EOS 300D tak byla zrcadlovkou, která vedla k masivní expanzi celého segmentu digitálních fotoaparátů a umožnila společnosti Canon, aby se ještě téhož roku stala na trhu jedničkou. Epochální fotoaparáty uvádí Canon i následujících obdobích: například modelovou sérii EOS-1D pro profesionály nebo EOS 5D, která pomohla zpopularizovat natáčení filmů pomocí digitálních zrcadlovek – a zcela oprávněně si udržela pozici jedničky na trhu fotoaparátů s výměnnými objektivy od roku 2003 až do roku 2016.

Canon EOS 5D Mark IV

Objektivy systému EF

Canon od uvedení svého prvního objektivu EF, který představil spolu s řadou EOS již v roce 1987, přinesl na trh řadu modelů nabízejících ty nejmodernější technologie. Mezi milníky řady EF patří například objektiv EF75-300mm f/4-5.6 IS USM se stabilizací obrazu uvedený v roce 1995, objektiv EF400mm f/4 DO IS USM s difrakčním optickým prvkem uvedený v roce 2001 a objektiv EF24mm f/1.4L II USM, který v roce 2008 přinesl vysoce antireflexní povrchovou úpravu Subwavelength Structure Coating (SWC). V roce 2015 Canon uvedl model EF11-24mm f/4L USM, který jako první ultra širokoúhlý objektiv na světě 4 nabídl ohniskovou vzdálenost 11 mm. Produktovou řadu objektivů dnes tvoří celkem 93 5 modelů a patří sem například ultra širokoúhlý objektiv
s ohniskovou vzdáleností 8 mm, super teleobjektiv s ohniskovou vzdáleností 800 mm a objektivy EF Cinema určené pro filmovou produkci. Díky širokému sortimentu různorodých objektivů včetně objektivů se zoomem, objektivů se stabilizací obrazu, objektivů s vysokou světelností, makro objektivů a dokonce i tilt-shift objektivů TS-E může společnost Canon skvěle naplňovat požadavky nejrůznějších typů uživatelů a vždy jim nabídnout objektiv, který bude nejlépe odpovídat jejich konkrétním tvůrčím představám.

Canon EF 85mm f/1.4 L IS USM

 

Canon: 90 miliónů EOS fotoaparátů a 130 miliónů EF objektivů
5 (100%) 1 vote

O Haymar

Fotograf, novinář, muzikant, lektor, psavec a kreativec všeho druhu. Entita mnoha profesí, tak trochu workoholik s velkou dávkou nadšení a minimem talentu (což se ale naučil za ta léta dobře maskovat). Filmový nadšenec a rocker tělem i duší. Milující manžel a otec dvou dětí. web: martinhajek.net
Bookmark the permalink.

Komentujte

avatar

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na