Sony – nový model Alpha 9 II

Sony uvádí nový model Alpha 9 II. Novinka přináší zdokonalenou konektivitu a usnadňuje pracovní procesy profesionálním sportovním fotografům a fotoreportérům.

Nejnovější model uznávané řady fullframových fotoaparátů Sony α (Alpha) s výměnnými objektivy byl vytvořen tak, aby pokryl veškeré potřeby profesionálů pracujících v oblasti sportovní fotografie nebo fotožurnalistiky. 

Nová Alpha 9 II staví na působivém odkazu původního modelu Alpha 9, podědila po něm převratnou rychlost včetně kontinuálního snímání bez blackoutu až 20 snímků za sekundu s automatickým ostřením a automatickým sledováním expozice (Auto Exposure tracking) s přepočítáváním AF/AE 60krát za sekundu. Disponuje ale ještě mnoha z dalších nových funkcí, které byly přidány na základě požadavků samotných profesionálů. Inovace zahrnují zásadně zdokonalenou konektivitu a přenos dat, kontinuální snímání rychlostí až 10 sn. / s při využití mechanické závěrky, posílený výkon AF díky nově optimalizovaným algoritmům a přepracovanou konstrukci, která zvyšuje odolnost, usnadňuje ovládání, a mnoho dalšího.

„Hlas našich zákazníků je pro společnost Sony zcela zásadní – vždy jim nasloucháme,” uvedl Yann Salmon Legagneur, ředitel produktového marketingu divize Digital Imaging společnosti Sony Europe.  „Alpha 9 II je přímým výsledkem bezpočtu debat s agenturními a sportovními fotografy i fotoreportéry, které jsme s nimi vedli již od uvedení první Alphy 9. Rozšířili jsme možnosti konektivity a síťového připojení, které zásadně usnadní veškeré pracovní procesy profesionálů. Zároveň jsme mírně upravili také konstrukci a rozhraní a zvýšili výkon zpracování. To jen dále umocňuje uživatelský zážitek. Tento nový fotoaparát doplňuje náš extrémně všestranný systém E-mount – s 55 originálními objektivy, mezi nimiž jsou také superteleobjektivy s ohniskovou vzdáleností 600 mm nebo 400 mm G MasterTM. Jedná se tak o výjimečně všestranný nástroj určený profesionálům, ať už pracují v terénu nebo na hřišti.”

Zvedli jsme laťku vestavěné konektivity pro usnadnění profesionálních pracovních procesů

Alpha 9 II zahrnuje vestavěný terminál Ethernet 1000BASE-T, který umožňuje gigabitovou komunikaci pro vyšší rychlost a stabilní přenos dat. Přenos dat pomocí SSL nebo TLS šifrování (FTPS) zvyšuje bezpečnost dat a zlepšuje dálkové fotografování z PC (tethering) spolu se zkrácením doby odezvy ovládání a živého náhledu při použití desktopové aplikace ‚Remote Camera Tool‘. Rychlost vestavěné bezdrátové funkce LAN byla rovněž zvýšena přidáním stabilního a rychlého pásma 5 GHz (IEEE 802.11ac), kromě 2,4 GHz, které nabízí Alpha 9. Model podporuje standardy IEEE 802.11a/b/g/n/ac.

Alpha 9 II byla navržena tak, aby zvyšovala rychlost pracovních procesů zpravodajských agentur. Nabízí novou funkci Voice Memo, která umožňuje připojit mluvenou informaci ve formě hlasových poznámek, jež je možné přehrávat při prohlížení fotografií. Zvuková data je také možné odeslat společně se snímky editorovi a předat mu tak důležité informace, které potřebuje pro efektivní editování. Fotograf pracující v terénu může také alternativně použít doplňkovou aplikaci ‚Transfer & Tagging add-on‘ „Imaging EdgeTM” pro přenos hlasových popisků společně se snímky do svého mobilního zařízení a automaticky převést hlasové poznámky na psaný text, který se přidá ke snímkům ve formátu JPEG formou IPTC metadat.  Fotograf si může u všech těchto funkcí zvolit, zda je chce provádět automaticky či manuálně.

Kombinací bezdrátového přenosu hlasu / obrazu s automatickým převedením hlasu na text s možností automatického přenosu snímků s připojenými hlasovými poznámkami je možné fotografovat a přenášet snímky prostřednictvím FTP protokolu na FTP server, aniž by k tomu vůbec bylo nutné použít chytrý telefon. Nastavení FTP v aplikaci je možné na fotoaparátu prostřednictvím Bluetooth®, což ještě více urychluje práci.

 

Platinový standard pro rychlost a výkon automatického ostření

Nová Alpha 9 II dostala stejný fullframový vrstvený 35mm 24,2MP obrazový snímač Exmor RSTM CMOS s interní pamětí jako původní Alpha 9, díky němuž disponuje stejnou bezkonkurenční rychlostí a výjimečnou obrazovou kvalitou. Nový model dokáže snímat kontinuálně a zcela tiše rychlostí 20 sn. / s až 361 snímků ve formátu JPEG nebo 239 komprimovaných snímků ve formátu RAW, aniž by přitom docházelo k blackoutu hledáčku. To umožňuje fotografovi sledovat fotografovaný objekt nebo pohyb bez výpadku elektronického hledáčku (EVF) během fotografování.  Pro situace, v nichž fotograf dává přednost či potřebuje snímání s mechanickou clonou, byla nová Alpha 9 II přepracována tak, aby dokázala snímat rychlostí až 10 sn./s, tedy přibližně dvojnásobnou rychlostí než Alpha 9.  

 

Fotoaparát dokáže fungovat a zároveň nepřetržitě přepočítávat AF/AE až 60krát za sekundu. Využívá při tom nově optimalizované algoritmy, které zajišťují zásadně zlepšenou přesnost a výkon automatického ostření. Zajistí, aby byly i ty nejnevyzpytatelnější pohyby fotografovaného objektu, s nimiž se často střetneme při sportech, zachyceny s vysokou precizností. Při fotografování sportovních událostí je rovněž užitečný režim snímání anti-flicker, který automaticky detekuje světlo zářivkového nebo umělého osvětlení a maximalizuje tak kvalitu obrazu. 

Sofistikovaný systém ostření nové Alpha 9 II využívá 693 bodů s fázovou detekcí AF, které pokrývají přibližně 93 % záběru, stejně jako 425 bodů AF s detekcí kontrastu. Systém ostření Fast Hybrid Auto Focus dosahuje extrémně rychlého a přesného výkonu a zajišťuje, aby byly všechny rychle se pohybující objekty zachyceny přesně. Mezi další zásadní funkce ostření patří Real-time Eye AF s možností ostření na pravé / levé oko, Real-time Eye AF pro zvířata zdokonalené novým algoritmem, Real-Time Eye AF pro snímání videí, Real-time Tracking, barva ostřícího bodu, ovládání ostřícího bodu prostřednictvím dotykového panelu během focení s hledáčkem a další. AF dokáže nepřetržitě sledovat objekt dokonce během kontinuálního snímání i při nastavení clonového čísla vyššího než F16, zajišťuje ještě vyšší přesnost při fotografování snímků, které vyžadují nižší rychlosti závěrky.

 

Zdokonalená konstrukce a ovládání

  • Zdokonalený obrazový procesor BIONZ XTM těží maximálně zvysokých rychlostí čtení snímače. Procesor spolupracuje spomocným LSI čipem. Tím se zvyšuje rychlost přepočtu AF/AE, zlepšuje se zpracování obrazu, detekce obličeje, přesnost a další.
  • Konstrukce nabídne vyšší odolnost proti prachu a vlhkosti, aby splňovala nároky profesionálů i vtěch nejnáročnějších venkovních podmínkách. Lepší utěsnění všech spojů těla, krytu baterie i slotů pro paměťová média.
  • Nejnovější algoritmus omezuje šum při fotografování se střední až vysokou citlivostí a zároveň zlepšuje subjektivní rozlišení a kvalitu obrazu.
  • Systém pětiosé vestavěné optické stabilizace obrazu prodlužuje udržitelný čas závěrky o 5,5 kroku.
  • Zdokonalený tvar gripu pro ještě větší pohodlí a bezpečnější úchop. Kompatibilní svertikálním gripem VG-C4EM od Sony
  • Zdokonalený design a ergonomie voličů a tlačítek. Větší průměr a lepší odezva tlačítka ‚AF-ON‘; přepracovaný design multifunkčního vícepolohového voliče, tlačítko zámku kompenzace expozice a přepracovaný tvar a nové umístění zadního voliče.
  • Přepracovaný mechanismus závěrky minimalizuje dokonce i ty nejjemnější pohyby, které mohou působit rozmazání snímků. Odolnost testovaná pro více než 500 000 cyklů závěrky.
  • Konektor USB Type-CTM podporuje rychlý přenos dat pomocí USB 3.2 Gen 1.
  • Oba duální sloty pro paměťová média jsou kompatibilní sSD kartami typu UHS-I a UHS-II, umožňují vyšší celkovou kapacitu a vyšší rychlosti čtení/zápisu.
  • Digitální audio rozhraní bylo připojeno kmultifunkční patici fotoaparátu Multi Interface ShoeTM (patice MI) a umožňuje připojit nový mikrofon ECM-B1M typu „shotgun” nebo adaptér XLR-K3M přímo kpatici MI pro čistější a jasnější audiozáznam.

 

Ceny a dostupnost

Alpha 9 II se do Evropy bude dovážet od listopadu 2019 s cenou přibližně 5 400 €.

Ohodnoťte článek

O Haymar

Fotograf, novinář, muzikant, lektor, psavec a kreativec všeho druhu. Entita mnoha profesí, tak trochu workoholik s velkou dávkou nadšení a minimem talentu (což se ale naučil za ta léta dobře maskovat). Filmový nadšenec a rocker tělem i duší. Milující manžel a otec dvou dětí. web: martinhajek.net
Bookmark the permalink.

Komentujte

avatar

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na