Před nedávnem vyšel na fotofokusu článek na téma Deep fake technologie, dnes na to nepřímo navážu tématicky hodně podobným článkem – Adobe ruku v ruce s A.I. (Umělou inteligencí).
Společnost Adobe představila nový nástroj, pomocí něhož lze snadno osobám na fotografii snižovat věk nebo měnit emoce. V principu se sice nejedná o nic nového, “omlazování” či změna výrazu osob na fotografiích je možná už mnoho let. Rozdíl je v tom, že zatímco ještě do nedávna trval celý proces řádově mnoho hodin až dní a byla k němu navíc zapotřebí spousta znalostí, nyní nám stačí několik málo kliknutí.
Technologie je založena na generativních kontradiktorních sítích (GAN), které fungují na principu analýzy obrovského množství dat. K některým úpravám dochází lokálně, zatímco složitější operace musí být zpracovány v cloudu. Každý úkon je však proveden překvapivě rychle a to v řádu několika sekund.
Kromě funkcí pro úpravu lidských tváří (které Adobe souhrnně nazývá „neural filters“, „neurální filtry“), mezi nimi najdeme i některé, které byly dostupné již dříve (nahrazení oblohy či zdokonalený výběr). Neurální filtry zahrnují řadu jednoduchých překrytí a efektů, ale také nástroje, umožňující hlubší úpravy (věk, výtaz), a to především portrétních fotografií. Intenzitu efektů lze nastavit jednoduchým tažením posuvníku. Dále lze osobám sundávat brýle nebo vyhladit nejrůznější defekty kůže.
Na druhou stranu, jde o zatím stále mladou technologii, takže že ne všechny provedené úpravy jsou bezchybné (problematická je například odlišná barva pleti). Adobe na zdokonalení dále intenzivně pracuje – v rámci získávání zpětné vazby od samotných uživatelů.
Více na: http://www.adobe.com
Komentujte