Střípky z veletrhu Photokina 2018

Minulý týden proběhla v Kolíně nad Rýnem – dnes již bezesporu legendární – Photokina 2018. Z celé výstavy – ale vlastně již z mnoha indicií před ní – bylo jasně patrné, že trh s fototechnikou prochází další velkou “krizí”, kdy zájem uživatelů o klasické přístroje klesá a výrobci tak hledají cesty kudy dál. Jaký je současný trend? 

Historie se opakuje

Nejedná se vlastně o nic zas tak nového. Opakuje se stále dokola situace s poklesy a zase malými boomy ve fotobranži s cca 5-letým cyklem. Rok 2003 byl ve znamení dostupných digitálních SLR s APS-C snímači. Rok 2008 přinesl převratné novinky jako například Canon 5D. O dalších cca 5 let později trh zaplavily skvělé a dostupné full-frame zrcadlovky (Canon 6D a Nikon D600) a současně začaly vystrkovat růžky CSC fotoaparáty (mirrorless). No a letošní rok vlastně jede celý v duchu upgradu “bezzrcadlovek”. Je to ta správná cesta? 

In the name of CSC    

Letošní Photokina jede ve znamení mirrolessů – konkrétně plnoformátů. Canon uvedl svůj nový systém Canon R (více info zde), žlutá stáj má své želízko v ohni v podobě Nikon Z6 a Z7 (informace zde) a mezi naprostou klasiku ve svém ranku již můžeme bez dlouhého váhání zařadit Sony A7 – v různých variacích (A7, A7R, A7S). A co dalšího bylo na Photokině 2018 k vidění? 

 

Fujifilm X-T3

Nový, vylepšený senzor, rychlejší procesor, vylepšený AF, pokročilé funkce pro video. Rozlišení 4K s frekvencí až 60fps, resp. FullHD až 120fps (s barevným profilem 4:2:2).

Panasonic S

Společnost Panasonic oznámila vývoj řady Lumix S – plnoformátové bezzrcadlovky s bajonetem Leica L. Již brzy se můžeme těšit na model S1R a S1.

Použité senzory (full-frame, 24x36mm) budou mj vybaveny duální stabilizací, integrovaným variabilním ND filtrem nebo rozlišením videa až 4K s frekvencí 60/50fps, přičemž se video snímá z plné plochy snímače. Vhod přijdou také “double” sloty na paměťové karty typu SD/XQD. Nová řada bude využívat jak skla od Panasonicu tak s bajonetem L (Leica a Sigma).

Ricoh GR III

Kapesní fotoaparát s APS-C čipem a pevným objektivem s ohniskem 28 f/2.8. Snímač nabídne rozlišení 24 MPix a stabilzaci ve třech osách. S vylepšeným systémem AF slibuje výrobce přesnější a rychlejší ostření, vč. režimu makro.

Zeiss ZX1

Novinka s full-frame snímačem 37,5 MPix a objektivem Distagon 35 f/2.0. Fotoaparát by měl být vybaven konektivitou (Wi-fi, bluetooth) a zajímavostí je integrovaná paměť 512 GB.  Hledáček bude OLED s rozlišením Full HD a zvětšením 0,74×.

Středoformát Fujifilm GFX 50R

No a taková perlička (nebo třešnička na dortu?) na závěr – model GFX 50R, který jde ještě mnohem dál než full-frame fotoaparáty. Navíc se svými (titěrnými) rozměry 160,7 x 96,5 x 66,4mm a hmotnosti 775g jde o světový unikát. V podstatě jde o fotoaparát velikostně srovnatelný s CSC modely, ovšem s 2× větším senzorem – s rozměry 43,8×32,9mm (CMOS) a rozlišením 51,4 MPix.

Parametry

  • Středo-formát, CMOS, rozměr: 43,8×32,9mm
  • 51,4 MPix
  • ISO 100 – 12 800 (ISO 50 – 102 400 v high/low módu)
  • Full HD video, 30fps, 36 Mbps
  • Úhlopříčka hledáčku: 0,5″
  • OLED hledáček 1 / 2 ” a 3,69 MPix
  • SD, SDHC a SDXC (UHS-II)
  • Utěsnění proti prachu a vlhkosti
  • Bluetooth

 

 

Shrnutí

Jasně, ještě zde máme drony a chytré telefony. Obojí zažívá stále velký boom a je velice pravděpodobné, že toto obrození ještě nějakou dobu potrvá. Nicméně z nabídky fotoaparátů jsem na jednu stranu trochu rozpačitý, na stranu druhou, mě to nechává klidným. Digitální zrcadlovky jsou stále královskou třídou fotoaparátů a ještě tu 100% hezkou řádku let s námi zůstanou. Oproti tomu CSC modely (bezzrcadlovky) mají své plusy a svým způsobem jsou budoucností fotografie. Ať tak či tak, těším se, že konečně zase brzy přijde doba, kdy přestaneme tak hystericky řešit techniku jako takovou a vrátíme se zase k tomu nejpodstatnějšímu – k fotografii samotné. Howgh! 

 

Střípky z veletrhu Photokina 2018
5 (100%) 6 votes

O Martin Hájek

Fotograf, novinář, muzikant, lektor, psavec a kreativec všeho druhu. Entita mnoha profesí, tak trochu workoholik s velkou dávkou nadšení a minimem talentu (což se ale naučil za ta léta dobře maskovat). Filmový nadšenec a rocker tělem i duší. Milující manžel a otec dvou dětí. www.acefoto.eu
Bookmark the permalink.

2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
HajMarRob Roy Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Rob Roy
Host
Rob Roy

Mě ty nezrcadlovky nějak nesedí. Myslím že zrcadlovka je zrcadlovka a ty nezrcadla sou jenom takový šidítka. Firmy už neví kudykam asi. Nebo se pletu?
Rob Roy