Energie není nikdy dost: tipy na praktické příslušenství (#10)

Ať už používáte digitální zrcadlovku, nebo malý kompakt, který snadno schováte do kapsy, bez elektrické energie se neobejdete.

Chystáte-li se na celodenní focení, rozhodně si s sebou vezměte minimálně jeden náhradní akumulátor. Zdvojnásobit energetickou kapacitu svého fotoaparátu můžete i díky praktickým bateriovým gripům. K delší výdrži vám pak dopomůže osvojení některých úsporných opatření.

Každý fotograf by se na větší akce měl připravit. Víte-li, že budete mít k dispozici elektřinu, pak je samozřejmostí i nabíječka, na které si vybitou baterii můžete nabíjet. „Tam, kde není elektrická zásuvka k dispozici, je velmi užitečným pomocníkem externí baterie neboli powerbanka, jež poslouží jako záložní zdroj energie. Tyto externí baterie jsou často schopny nabíjet i více zařízení najednou,” radí Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí kvalitní externí baterie české značky T6 Power. Přibalte vždy powerbanku, která bude mít vyšší kapacitu, než je kapacita uvedená na baterii fotoaparátu.   

 

Výdrž fotoaparátu prodlouží bateriový grip i snížení jasu displeje

Pro zvýšení energetické výdrže fotoaparátu jsou osvědčenými pomocníky takzvané bateriové gripy. Jde se o jakousi nástavbu, která se připevňuje přímo k tělu foťáku a obsahuje místo pro druhý akumulátor, případně pak i adaptéry pro vložení tužkových baterií. Grip přitom není jen pouhým držákem, kam si náhradní akumulátor vložíte, aby byl po ruce – energie z něj jde přímo do přístroje, jako by fotoaparát napájely hned dva zdroje zároveň. Energetická kapacita foťáku se tak v podstatě zdvojnásobí. Gripy ocení zejména fotografové, kteří musejí být se svým zařízením neustále v pohotovosti a nemohou si dovolit odskočit si za scénu, aby si vyměnili vybitý akumulátor za nový.

Rezervní baterie

K dlouhé výdrži fotoaparátu si vedle použití náhradních a doplňkových akumulátorů můžete pomoci i dalšími opatřeními souvisejícími s nastavením a používáním přístroje. Abyste pořídili maximální počet fotek bez častého nabíjení, je zapotřebí zejména omezit funkce náročné na spotřebu energie. „Mezi největší požírače energie patří velký LCD displej,” uvádí Radim Tlapák. „Informace o nastavení přístroje najdete buď na stavovém displeji, nebo v TTL hledáčku. V případě, že fotíte z běžné výšky a v normálních úhlech, je lepší fotit přes klasický hledáček,” doplňuje Tlapák. Pokud displej používat musíte, nastavte si minimální hodnotu jasu. Čím jasnější displej, tím méně energie vám zbude na focení. 

zdroj: batteryshop.cz

Používejte externí blesk a používejte režim spánku

Častým nešvarem fotografů, který jejich přístrojům vysává energii, je také promazávání snímků přímo přes rozhraní fotoaparátu. Vhodnější proto je nechat si tyto úkony pro počítač a během focení raději vyměnit plnou paměťovou kartu za náhradní prázdnou. Zredukovat byste měli také používání zabudovaného blesku, zvláště pokud jej často používáte v automatickém módu. V dobrých světelných podmínkách se bez něj často zcela obejdete. Alternativou je pak pořízení externího blesku, který využívá samostatný zdroj energie, obvykle několik AA baterií.

Z kapacity baterie si rovněž notně ukusují funkce stabilizace obrazu. Ta je přitom v případech, kdy fotíte s použitím stativu, naprosto zbytečná a měla by tudíž zůstat vypnutá. Na spotřebě energie se výrazně podepisuje také neustálé ostření a kontinuální snímání. Pokud zrovna nefotíte, je vhodné fotoaparát vypnout. Zapnutý fotoaparát energii z akumulátoru čerpá už jen tím, že například neustále měří expozici. V případě, že na vypínání zapomínáte, je vhodné si nastavit čas, po jehož uplynutí se přístroj automaticky přepne do režimu spánku. Ze spánku jej obvykle probudí zmáčknutí spouště. Vlastníte-li fotoaparát s Wi-Fi nebo Bluetoothem, další energii ušetříte, ponecháte-li tyto funkce v době, kdy je nepoužíváte, vypnuté.

Základem jsou náhradní baterie

Přestože se na celodenní focení předem důkladně připravíte a osvojíte si všechny návyky, jak baterii ve fotoaparátu šetřit, vždy je dobré přibalit do brašny náhradní baterie. Zkušení fotografové uvádějí, že na focení přes celý den balí minimálně 5 náhradních akumulátorů. Přitom dva pak mívají ideálně v kapse, aby byly okamžitě po ruce. „Pokud máte v brašně náhradní baterie pro případ nouze, které pravidelně nepoužíváte, potom je minimálně jednou za půl roku dobijte na maximální kapacitu. Díky tomu udržíte baterii v ideální skladovací kondici a nedojde k podvybití,” upozorňuje Radim Tlapák z e-shopu BatteryShop.cz, který poskytuje široké portfolio baterií T6 Power do fotoaparátů. „Zároveň nezapomínejte brašnu, ve které jsou uloženy náhradní baterie, na přímém slunci. Vysoké teploty totiž způsobují ztrátu kapacity akumulátoru a v extrémním případě může hrozit i exploze,” vysvětluje Tlapák.

Zdroj: batteryshop.cz

Ohodnoťte článek

O Haymar

Fotograf, novinář, muzikant, lektor, psavec a kreativec všeho druhu. Entita mnoha profesí, tak trochu workoholik s velkou dávkou nadšení a minimem talentu (což se ale naučil za ta léta dobře maskovat). Filmový nadšenec a rocker tělem i duší. Milující manžel a otec dvou dětí. web: martinhajek.net
Bookmark the permalink.

Komentujte

avatar

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na