Fujinon XF16-80MMF4 R OIS WR

Posledním přírůstkem v řadě objektivů X Series je kompaktní objektiv s 5x zoomem, který pokrývá rozsah ohniskové vzdálenosti od širokoúhlých objektivů po střední teleobjektivy se stálou clonou F4. Mezi vyměnitelnými objektivy dosahuje nejvyšší možné optické stabilizace až 6,0 EV. 

FUJIFILM oznámil rozšíření řady výměnných objektivů X Series pro digitální fotoaparáty o kompaktní objektiv s 5x zoomem FUJINON XF16-8mmF4 OIS WR. Jeho uvedení na trh je plánované na konec září 2019. Maximální hodnota clony je F4 a objektiv jí nabízí napříč ohniskovou vzdáleností 16-80 mm (odpovídá 24-122 mm u 35mm ekvivalentu). Minimální zaostřovací vzdálenost tohoto objektivu je 35 cm pro celý rozsah zoomu, díky čemuž dosahuje maximálního zvětšení 0,25x. Hmotnost tohoto kompaktního a lehkého objektivu dosahuje pouhých 440 g, což je přibližně o 40 % méně než obdobné objektivy pro systémy 35mm formátu.

 V kombinaci s X-T3 váží 979 g a společně s X-T30 823 g. Sety jsou tak ideální volbou pro cestování. Tento nový standardní zoom objektiv dosahuje optické stabilizace obrazu až 6,0 EV, díky čemuž můžete pohodlně pořizovat snímky v mnoha různých situacích od nočních scén po focení v interiéru, aniž byste se museli starat o třes fotoaparátu.

 XF16-80mmF4 R OIS WR je standardním objektivem s 5x zoomem, který se skládá ze 16 členů rozdělených do 12 skupin. Objektiv zahrnuje 3 asférické členy a jeden ED asférický člen, které efektivně kontrolují zakřivení pole a sférickou aberaci, díky čemuž dosahuje vysoké ostrosti v celém záběru. Jeho AF systém*1 využívá k tichému a rychlému pohonu skupiny ostřících čoček krokového motoru*2. Výkonný OIS dosahuje účinnosti 6,0 EV, což rozšiřuje situace, ve kterých může být objektiv používán.

Do designu objektivu jsou zakomponovány kovové prvky, které mu dodávají prémiový vzhled a umocňují jeho odolnost. Zoom, clonový a ostřící kroužek byly navrženy s důrazem na co nejlepší uživatelskou zkušenost a možnost ovládání. Objektiv je odolný vůči prachu a vlivu počasí a je provozuschopný do teplot dosahujících -10 °C.

Hlavní funkce

 

  • Pokročilá kvalita obrazu: Objektiv se skládá ze 16 optických členů rozdělených do 12 skupin a zahrnuje tři asférické členy a jeden ED asférický člen. Ovládání asférických členů je velmi přesné, což umožňuje snižovat zakřivení pole a sférickou aberaci, a je tak možné dosáhnout pokročilého stupně ostrosti obrazu v rámci celého záběru. Díky použití ED asférické čočky jako OIS čočky je potlačeno kolísání aberace způsobené stabilizací obrazu. Navíc, minimální zaostřovací vzdálenost tohoto objektivu je 35 cm v rámci celého rozsahu zoomu. Objektiv má velmi malý efekt dýchání AF, díky čemuž je vhodný pro natáčení.
  • Kompaktní tělo, nízká hmotnost a promyšlený design zaručují lepší schopnost provozu. Ruku v ruce s nízkou hmotností (pouhých 440 g) jde i snadná přenosnost objektivu s 5x zoomem. Délka objektivu dosahuje pouhých 88,9 mm. Objektiv je zhruba o 40 % lehčí než obvyklé objektivy s 5x zoomem. Kovové detaily objektivu dodávají prémiový vzhled, ale přispívají i jeho kvalitě a odolnosti. Zoom, clona a ostřící kroužky mají potřebný točivý moment, který dopomáhá k lepšímu ovládání.
  • Výkonný OIS: Optická stabilizace obrazu dosahuje výkonu, který odpovídá 6.0 CIPA standardům. Fotoaparát automaticky zaznamenává, kdy je umístěn na stativ a se hýbe a automaticky se přizpůsobuje.
  • Rychlý a tichý AF: Objektiv využívá vestavěný AF, který pohání menší a lehčí ostřící prvky. Aby dosáhl rychlého a tichého ostření, využívá krokový motor, který je známý svým tichým provozem a přesností.
  • Vylepšená konstrukce: Objektiv je utěsněný na 10 místech, díky čemuž je odolný vůči prachu a vlivu počasí a je provozuschopný i v teplotách dosahujících -10 °C. S CSC digitálními fotoaparáty jako X-Pro2, X-T1, X-T2, X-T3 a X-H1 vám umožní pořizovat fotografie v lehkém dešti nebo v prašném prostředí, aniž byste se strachovali o vaše vybavení.

 

Zdroj: Fujifilm

Ohodnoťte článek

O Haymar

Fotograf, novinář, muzikant, lektor, psavec a kreativec všeho druhu. Entita mnoha profesí, tak trochu workoholik s velkou dávkou nadšení a minimem talentu (což se ale naučil za ta léta dobře maskovat). Filmový nadšenec a rocker tělem i duší. Milující manžel a otec dvou dětí. web: martinhajek.net
Bookmark the permalink.

Komentujte

avatar

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na