Night Sky filtr VFFOTO: pomocník do noci

V dnešním článku si představíme zase jedno velmi zajímavé příslušenství – fotografický filtr “Night Sky” od renomované značky VFFOTO. 

Po nějaké době jsem se opět vrhl na praktický test fotografického filtru české značky VFFOTO – tentokrát jde o zajímavou specialitku – Night Sky filtr, který uvítají zejména krajinářští fotografové se zaměřením na noční snímky.  

 

Představení Night Sky filtru

Night Sky filtr VFFOTO GS je speciální typ filtru, který dokáže zachytit specifickou část světla – a to zejména žlutého až oranžového – s vlnovou délkou zhruba 580–590 nm. Ve finále tím dochází k přirozenějšímu podání noční krajiny, nočního města i noční oblohy. Mezi další specifika Night Sky filtru patří ztmavení oblohy a zvýšení kontrastu i viditelnosti hvězd. Uplatnění Night Sky filtr nalezne zejména všude tam, kde máme “světelný smog” (světelné “znečištění”) – což je v současné době bohužel již skoro všude. Řekneme-li si to řečí “fotografickou”, tak Night Sky filtr je pro noční fotografy ekvivantem polarizačního filtru pro klasické (denní) krajináře.  

Fotografování s filtrem VFFOTO Night Sky GS (vlevo) a bez filtru (vpravo)

 

Technický popis

VFFOTO Night Sky filtr odfiltruje významnou část zejména žlutého světla, čímž barvy posune do studenějších odstínů. Současně je zde lehký úbytek světla – cca 0,5 EV. Na druhou stranu, není zde žádný pozorovatelný vliv na ostrost, prokreslení detailů ani zvýšení optických vad (vinětace, chromatická aberace ap.). Night Sky filtry jsou vyrobeny z kvalitního optického skla, při současném použití nejnovějších nanovrstev a celkem 14 antireflexních vrstev. Sklo filtru je vsazeno do tenkého cca 3 mm širokého mosazného (nebo – u magnetické verze – hliníkového) rámečku. VFFOTO poskytuje na filtr záruku po dobu 10 let. Night Sky filtr je k dostání ve dvou verzích:

: a) klasický – šroubovací Night Sky filtr (se závitem) a b) Night Sky filtr s magnetickým rámečkem. Výrobce nabízí Night Sky filtry v rozměrech: 95, 82, 77, 72, 67, 62, 58, 52 a 49mm. 

Fotografování s filtrem VFFOTO Night Sky GS (vlevo) a bez filtru (vpravo)

 

Využití v praxi

Night Sky filtr VFFOTO využijeme především při focení scén typu: noční krajinka, noční město, noční obloha. Své uplatnění ale najde například též u fotografií podzimní krajiny ve dne, neboť i zde nám ve scéně často silně převládá žlutá složka světla. Při focení jsem neměl žádný problém s již zmíněným lehkým úbytkem světla. Vzhledem k faktu, že při focení krajinek (ať už nočních či denních) používám v 98% stativ, oněch zhruba 0,5 EV (což je úbytek světla Night Sky filtru) je v podstatě zcela zanedbatelných. Filtr jsem testoval jak ve dne, tak při nočních fotografiích a to ve městě i mimo město. Světelný smog je dnes již bohužel standardem, takže najít místo, bez světelného znečištění je čím dál složitější – nicméně lze to (viz. Šumava, Krušné hory, České Švýcarsko, Jizerské hory, Beskydy a pár dalších míst). Nicméně díky Night Sky filtru už nyní můžeme pohodlně fotografovat prakticky kdekoliv. Filtr Night Sky lze kombinovat s dalšími filtry VFFOTO (polarizační, ND, UV atd.). 

Fotografování s filtrem VFFOTO Night Sky GS (vlevo) a bez filtru (vpravo)

 

Kde naopak Night Sky filtr nepomůže 

Zároveň je fér zde zmínit, v jakých fotografických situacích vám naopak Night Sky filtr příliš nepomůže. V první řadě s ním nevyfotíte nebe se stovkami hvězd přímo ve městě. A to jednoduše proto, že město (a to i malé) má tak velkou úroveň umělého osvětlení, že nezaznamenáte oblohu s jasně viditelnými hvězdami (v nejlepším případě s jen pár nejjasnějšími hvězdami). Druhým hlavním limitem Night Sky filtru je, že nedokáže filtrovat světelné znečištění z různých světelných zdrojů stejnoměrně. Světelné znečištění je běžně kombinací více vlnových délek (v rozmezí od 570 do 610 nm) a Night Sky filtr pracuje nejlépe při hodnotách okolo 580-590 nm (méně filtruje světlo od 590 nm výše, červenou složku 600 nm propustí asi v 25 %).

Fotografování s filtrem VFFOTO Night Sky GS (vlevo) a bez filtru (vpravo)

 

Night Sky filtr vs PC editace

Běžným argumentem některých odpůrců filtrů samozřejmě může být (a bude) úvaha typu: “Proč mám používat Night Sky filtr, když mi stejnou službu udělá PC?” Což je sice logická námitka, nicméně nutno brát v úvahu, že veškeré “úpravy” (resp. filtrování určitého světelného spektra) probíhá v reálném čase a to ještě před snímačem. Výsledek je tak zcela přirozený a především – NEdestruktivní! Zde opět může někdo namítnout “surový” nezpracovaný RAW formát. To sice platí, ale jen do určité míry. Každý zkušený fotograf ví (a jistě potvrdí), že jsou specifické situace, kdy je jedné konkrétní barvy prostě až příliš. Poté i v RAWu s tím máte mnohdy co dělat. To platí typicky například pro červenou barvu – v rámci makrofotografie a nebo pro žlutou barvy – právě v případě noční fotografie.  

Fotografování s filtrem VFFOTO Night Sky GS (vlevo) a bez filtru (vpravo)

 

Shrnutí

VFFOTO Night Sky filtr představuje skvělého pomocníka a praktickou alternativu pro focení specifického typu scén – noční nebo podzimní snímky. Filtry VFFOTO jsou vyvinuty a designovány v České republice, zde jsou i kompletovány, výroba komponentů probíhá v Číně. Jsou vybaveny 14-ti antireflexními vrstvami (7 na každé straně) a novými 3+3 nanovrstvami s nejpokročilejšími funkcemi: zvýšená odolnost proti poškrábání, voděodolnost, zvýšená odolnost proti mastnotě a snazší čištění. Tenký designový rámeček filtru nevinětuje, drží na něm běžná krytka a je vhodný pro použití jak na ultraširokých objektivech (14mm) tak na teleobjektivech (300mm). Speciální povrch filtru odpuzuje vodu, filtr nevytváří statickou elektřinu – nepřitahuje prach jako plastové (resinové) filtry. Své využití najde na objektivech s ohniskovou vzdáleností 17-800 mm (přepočteno na full frame) u fotoaparátů: Canon, Nikon, Carl-Zeiss, Leica, Hasselblad, Olympus, Pentax, Fuji, Sony a další. Filtry této série jsou určeny především pro digitální fotoaparáty. VFFOTO Night Sky filtr mohu doporučit všem, kdo se zabývají noční fotografií a chtějí mít co nejlepší výsledky. Bonusem je navíc, že výrobce (VFFOTO) poskytuje na své produkty záruku 10 let. 

Fotografování s filtrem VFFOTO Night Sky GS (vlevo) a bez filtru (vpravo). 

 

Závěrem bych rád poděkoval Vladimíru Fučíkovi a jeho společnosti VFFOTO za zapůjčení Night Sky filtru pro účely testu. 

Night Sky filtr VFFOTO: pomocník do noci
4.3 (85%) 4 votes

O Haymar

Fotograf, novinář, muzikant, lektor, psavec a kreativec všeho druhu. Entita mnoha profesí, tak trochu workoholik s velkou dávkou nadšení a minimem talentu (což se ale naučil za ta léta dobře maskovat). Filmový nadšenec a rocker tělem i duší. Milující manžel a otec dvou dětí. web: martinhajek.net
Bookmark the permalink.

Komentujte

avatar

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na