Phottix Odin: test radiového odpalovače

Jeden z posledních přírůstků do portfolia čínského Phottixu je pojmenovaný po hlavním pohanském bohu (severská obdoba starořeckého Dia), což je označení jistě odvážné. Takže čím se dané zařízení může pochlubit? Phottix Odin představuje E-TTL rádiový odpalovač blesků. Samozřejmostí je zde podpora automatického řízení záblesků E-TTL a E-TTL II, také možnost dálkového nastavení výkonu blesku v plně manuálním módu. V případě potřeby lze i obě varianty kombinovat (M vs E-TTL).

Typické využití pro Phottix Odin je pochopitelně v ateliéru, ale své uplatnění může nalézt stejně tak i v exteriérech – focení sportu, portrétu, módy nebo třeba i reportáže (například svatby). Rodina „ateliérového příslušenství“ se nám tedy zase o něco rozrostla a vedle osvědčených a zavedených značek typu PocketWizard i těch dostupnějších alternativ (viz Pixel King) přináší i čínský Phottix své další pomyslné želízko do ohně (profi) foto techniky. V době testu byly na našem trhu k dispozici odpalovače kompatibilní zatím jen s Canon technikou.

Technické parametry

Phottix Odin pracuje na frekvenci 2,4 Ghz. Jednou z klíčových vlastností je samotný dosah vysílače. Ten uvádí výrobce až 100 m. Počítat můžete s podporou E-TTL a E-TTL II automatického měření. K dispozici je též možnost nastavení kompenzace záblesku (FEC) s krokem nastavení 1/3 v celkem 18 úrovních. V případě použití více blesků je možno výkon rozdělit v poměru 1:1 až 1:8 (do dvou skupin A/B). Zařízení komunikuje s blesky Speedlite EX (Canon), kde lze prostřednictvím vysílače měnit výkon blesku od plného výkonu (1/1) až po zlomek výkonu – 1/128 (celkem 8 úrovní nastavení). Phottix Odin dokáže řídit až 3 skupiny zábleskových světel, přičemž můžete kombinovat automatické měření (E-TTL) s manuálním nastavením (v každé skupině světel zvlášť).

Další praktickou funkcí Odinu je synchronizace na 1. nebo 2. lamelu. V případě, že snímáte venku na denním světle, Odin dokáže též snímat v režimu „High-synchro“ (FP) – v kombinaci s extrémně krátkými expozičními časy (až do hodnoty 1/8000s). Směrování záblesku (zoom) je opět možno buď nechat na automatice, nebo zvolit ruční ovládání. Z dalších praktických funkcí jmenujme například podporu blokování zábleskové expozice (FE lock), modelační blesk, obnovení provozního stavu externího blesku ze „sleep“ módu. Kompatibilní fotoaparáty s Odinem jsou všechny modely Canon řady EOS se sáňkami pro blesk a digitální kompaktní fotoaparáty Canon PowerShot. Kompatibilní externí blesky – Canon Speedlite řady EX a EX II. 

Popis a ovládání

Pro pohodlnou orientaci slouží LCD displej se silným podsvícením, kde jsou zobrazovány skupiny, aktuální stav nastavení i baterie. Propojení s bleskem je řešeno jak standardní hot-shoe paticí, tak i (v případě potřeby) možností propojení synchronizačním kabelem (součást dodávky). Vysílač je vybaven kovovou paticí, přijímač disponuje kovovým závitem pro stativ (1/4“). Napájení vysílače a přijímače zajišťuje dvojice (2x 2 ks AA) 1,5V tužkových baterií (jsou součást dodávky).

Přijímač je vybaven Hot-shoe paticí, tlačítkem „On/Off“, přepínačem skupin (3/A-B-C) a dalším přepínačem kanálů (celkem 4 kanály/1-4). Dále je zde USB slot (mini), DCV5V napájení a jack 3,5 mm (flash). MicroUSB konektory jsou k dispozici pro aktualizaci firmwaru. Vysílač je vybaven velkým LCD a skupinou tlačítek pro nastavení a ovládání blesků. Ve vrchní řadě ovladačů jsou tlačítka: OPT(ion), MODE, ZOOM a ON/OFF…, pod nimi je dvojice „výběru“ -/+ SEL(ection). Ve spodní řadě leží klávesy TEST, CLEAR, HI-Synch a LIGHT.

V první řadě můžete navolit ve všech třech skupinách (A-B-C) rozdílné měření E-TTL (+/- 3 EV FEC) a Manual (1/128 – 1/1). Dále lze nastavit jeden ze 4 kanálů. Funkce OPTION umožní ovládat poměr světel (při použití více blesků) od 1:1 až 1:8. Zoomem definujete aktuální ohnisko – opět lze nechat vše na TTL (auto) měření, a nebo volit ručně (v rozsahu ohnisek 24-105 mm). A na závěr můžete aktivovat funkcí High-synchro“ – pro fotografování na krátké časy (kratší než je X-synchronizační čas – záleží na DSLR, většinou se pohybuje od 1/160 do 1/250 s), nebo aktivovat zkušební záblesk.

Praktické zkušenosti

V praxi si Odin vedl velice dobře, a to jak při testu „uvnitř“, tak i v exteriéru. Dosah uváděný výrobcem se potvrdil (a to i s rezervou). Na otevřeném prostranství s přímým výhledem (vysílač/přijímač) jsme neměli problém až do vzdálenosti téměř 150 m. Uvnitř v budovách byl dosah (díky překážkám, zdem atd.) samozřejmě podstatně kratší, nicméně do cca 30 metrů (skrze 3 zdi) nebyl s odpalováním problém. Zároveň jsme testovali jak s jedním zábleskovým světlem, tak i s dvojicí blesků (Speedlite 430 EX + 580 EX – nicméně vzhledem k tomu, že jsme měli k dispozici jen jednu sadu Phottix Odin, druhý blesk jsme museli ovládat „slave“ režimem). Zvláštní pozornost je třeba samozřejmě věnovat bateriím. Původní alkalické články jsme nahradili nabíjecími, které nám bez problémů vydržely na jedno nabití více než dvě focení (1x v ateliéru + 1x venku /2x po cca čtyřech hodinách).

Ovládání blesku fungovalo korektně jak v auto, tak i v manuálním režimu. Ovládání záblesků jsme řešili výhradně přes Phottix. Je zde sice možnost ovládat blesk i přímo přes jeho vlastní menu, ale doporučujeme rozhodně využít spíše menu Odinu. Nicméně to je základní předpoklad pro práci s jakýmkoli jiným příslušenstvím. Nastavení DSLR vs. externích blesků, potažmo radiových odpalovačů se zkrátka mezi sebou „mlátí“, což je zcela typické například pro expoziční kompenzaci blesku (FEC).

Výtku si zaslouží snad jen detaily, co se týče dílenského zpracování a použitých materiálů. Typicky je to například plastová „hot-shoe“ patice přijímače (často hojně a oprávněně kritizovaná), která bude k „nehodám“ rozhodně náchylnější než kov. Vzhledem k tomu, že patice u vysílače kovová je, už by snad nebylo takovým problémem stejné řešení (materiál) i v případě přijímače.

Závěrem

Phottix Odin je spolehlivým zařízením a vhodnou alternativou bezdrátového řízení blesku(-ů). Nechybí mu žádná důležitá funkce, stejně jako možnost manuálního i plně automatického řízení (snad vyjma funkce „stroboskopu“). Odpalování více blesků je možné realizovat buď „slave“ režimem (jako i v našem testu), nebo pomocí více přijímačů Odin. Dobrou zprávou je, že Phottix Odin je zpětně kompatibilní i s přijímači Phottix Strato/Strato II. Malou vadou na kráse je koncová cena, která je relativně vysoká: 8 000 Kč. Standardní balení obsahuje vysílač, přijímač, USB kabel, kabel (jack/jack 3,5mm) pro propojení s DSLR, poutko a 4 ks alkalických baterií.

Phottix Odin distribuuje pro ČR společnost VFFOTO, které tímto zároveň děkujeme za zapůjčení produktu k testu.

Phottix Odin: test radiového odpalovače
5 (100%) 2 votes

O Haymar

Fotograf, novinář, muzikant, lektor, psavec a kreativec všeho druhu. Entita mnoha profesí, tak trochu workoholik s velkou dávkou nadšení a minimem talentu (což se ale naučil za ta léta dobře maskovat). Filmový nadšenec a rocker tělem i duší. Milující manžel a otec dvou dětí. web: martinhajek.net
Bookmark the permalink.

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
trackback

[…] Podívejte se také na recenzi Phottix Odin […]