Hasselblad Lunar – futuristický systémový kompakt

Základem je Sony Alfa NEX-7 a bajonetové připojení objektivů typu E. Podobu a koncepci připravil Hasselblad s italskými designéry a netradiční tvarování těla vyvíjel i s využitím dřevěných modelů. Použity jsou různé materály, od tradičních přes uhlíková vlákna, titan, různé druhy dřeva a kůží až po drahé kovy včetně zlata. Bude k dispozici v podobě standardních modelů a na zvláštní objednávku v luxusních a exkluzívních verzích s tělem a zejména rukojetí z drahých a neobvyklých materiálů. Vybírat bude možno ze 47 různých barevných kombinací. 

Lunar využívá stejný snímač jako Sony Alfa NEX-7, tedy 24Mpx CMOS formátu APS-C, umožňující používat i extrémně vysoké hodnoty citlivosti ISO, stejný digitální hledáček, široký třípalcový displej typu OLED na výklopném panelu a také základní systémy včetně 25bodového autofokusu. Přípojný systém s bajonetem Sony E umožňuje připojit jak kompaktní objektivy, určené pro kompaktní foto-videosystém Sony Alfa NEX, ale pomocí adaptérů využívat i objektivy s přípojným systémem A, a to jak těch s optikou Carl Zeiss, tak i původních značky Minolta, respektive Konica Minolta.

Obdobný je také způsob ovládání, jen ovládací prvky jsou upraveny podle zvoleného futuristického, nebo možná surrealistického designu, a to hlavně dva horní otočné ovladače. Jedinečný styl fotoaparátu a název Lunar zvolil Hasselblad záměrně, aby vzdal hold legendárnímu přístroji 500C z roku 1957, prvnímu fotoaparátu, který byl použit ve vesmíru.

Dr. Larry Hansen, předseda představenstva a generální ředitel Hasselblad v této souvislosti uvedl: „Mou ambicí vždy bylo, aby všichni fanoušci kultovní značky Hasselblad mohli vlastnit jeden z našich fotoaparátů. Posláním společnosti je rozvíjet výjimečné produkty, které jsou na špici tržních segmentů, ve kterých působíme. V roce 1962 astronaut Walter Schirra vzal první fotoaparát Hasselblad do vesmíru. Fotografoval přístrojem 500C s černým kovovým povrchem pro minimalizaci odrazů. Nyní, na oslavu padesátého výročí jsme vyvinuli Lunar, esteticky a ergonomicky působivý fotoaparát s mnoha barevnými možnostmi a evokující klasický vzhled a příjemný pocit pro příznivce fotografie zde na Zemi.“

Podle informací uveřejněných na výstavě Photokina 2012 společnosti Hasselblad a Sony uzavřely smlouvu o dlouhodobém partnerství, tudíž projekt Lunar nebude výjimečná a jednorázová záležitost, firmy mají rozvíjet spolupráci v oblasti vývoje a výroby digitálních fotoaparátů. Kromě bezzrcadlovky Lunar by měl na trh přijít i rebrandovaný kompakt a SLT fotoaparát. Je zřejmé, že spolupráce bude v něčem podobná, jako u firem Panasonic a Leica, ale také specifická, už jen kvůli spolupráci Sony a Carl Zeiss a také proto, že Hasselblad byl dosud specialista na střední formát.  A zda Sony bude chtít vstoupit do této oblasti fotografie, to nebylo řečeno a lze předpokládat řadu spekulací na toto téma.

Hasselblad Lunar – základní vlastnosti:

  • Použit je obrazový snímač vyspělé technologie Sony APS-C HD CMOS s efektivním rozlišením 24,3 milionu pixelů, který je podporován výkonným procesorem.
  • Pro měření světla slouží pokročilý systém s 1200 měřicími zónami, který zaručuje přesnost expozic i ve velmi těžkých světelných podmínkách.
  • Systém automatického zaostřování s 25 zaostřovacími body pracuje na principu detekce kontrastu, je přesný a rychlý a nabízí různé režimy a funkce včetně sledování vybraného objektu, což umožňuje fotografovat přesně zaostřené objekty v pohybu. Možné je také ruční zaostřování, k dispozici je DMF – Direct Manual Focus, kdy systém automaticky zvětší část kompozice pro přesné zaostření, a funkce peaking pro potvrzení zaostření zvýrazněním reprodukované oblasti obrazu s tím, že úrovně citlivosti a barevné zvýraznění jsou nastavitelné.
  • Fotoaparát má široký třípalcový displej s vysokým rozlišením a velmi kvalitní digitální hledáček s OLED panelem.
  • Kromě snímků ve formátu JPEG a RAW lze pořizovat ozvučené Full HD video.
  • Fotografovat a natáčet je možno pohodlně s využitím samočinných programů, ale na výběr je celá řada režimů a programů včetně režimu s ručním nastavením všech parametrů.
  • Přístroj má výborné operační časy včetně rychlé reakce závěrky na stisk spoušti (zpoždění je 0,02 s) a souvislého snímání á 10 snímků za sekundu.
  • Fotoaparát nabízí velmi široký rozsah citlivosti ISO a funkce jako Auto HD, DRO nebo režim Anti-motion blur, výborně má řešenu i funkci vyvážení bílé barvy.
  • Zajímavá je také nabídka kreativních stylů, obrazových efektů, výběr scénických programů a dalších praktických a zábavních funkcí a režimů.
Hasselblad Lunar – futuristický systémový kompakt
5 (100%) 3 votes

O Haymar

Fotograf, novinář, muzikant, lektor, psavec a kreativec všeho druhu. Entita mnoha profesí, tak trochu workoholik s velkou dávkou nadšení a minimem talentu (což se ale naučil za ta léta dobře maskovat). Filmový nadšenec a rocker tělem i duší. Milující manžel a otec dvou dětí. web: martinhajek.net
Bookmark the permalink.

Komentujte

avatar

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na