DTG: jak na přímý potisk textilu

Přímý potisk textilu a DTG tiskárny (direct-to-garment) je postup, při kterém se potiskne látka pomocí inkoustové technologie. Tiskne se v CMYK režimu ale není výjimkou u DTG tiskáren ani bílá barva – pro potisk tmavých oděvů. Barvy je třeba na závěr zafixovat tepelným lisem při vysoké teplotě. Kvalitnější textilní materiály jsou stálobarevné a potisk vydrží i praní.

Princip DTG

Tisk přímo na oděvy (DTG) je proces tisku na textil pomocí inkoustové technologie. Tiskárny DTG používají speciální inkousty, které se nanáší na textil buďto přímo tiskovou hlavou a jsou absorbovány vlákny oděvu – a nebo se nanášejí skrze tzv. přenosové médium, tj.: tiskne se nejprve na papír a ten se poté přenese na papír (je to vlastně princip sublimačního tisku). Obojí výborně drží a zabraňuje zkreslení, které je typické pro některé alternativní technologie pro textilní potisk. 

Výhody

Zásadní výhoda DTG technologie spočívá v použití širší palety barev a efektů než u sítotisku. Potisk je kvalitnější a déle vydrží. DTG barvy jsou na vodní bázi výsledný tisk je i na dotek příjemnější než třeba u plastických nátisků. Navíc, můžete tisknout i malonákladové zakázky. 

Trocha historie

Přímý tisk je relativně stará technologie. Datuje se již od roku 1996, kdy se takto začalo tisknout v USA se zavedením první komerčně dostupné tiskárny DTG s názvem “Revolution”. Vynálezce Matthew Rhome pracoval několik let na projektu DTG a svůj projekt si nechal patentovat. V novém miléniu se pouští do DTG tiskáren společnost Brother a také Epson – který mimochodem zaměstnává i Matthew Rhomea. V roce 2004 představuje společnost Mimaki tiskárnu DTG na výstavě ISS v Chicagu, Illinois. V roce 2014 uvádí Epson model F2000, který se brzy stává nekorunovaným králem DTG tisku. 

Shrnutí

Technologie přímého tisku na oděvy vlastně není ničím novým ale v současném pojetí DTG tiskáren je značně vylepšená. Svá řešení již komerčně nabízí hned několik výrobců – kromě již zmíněných značek Epson, Brother a Mimaki, je to dále například Ricoh nebo Nanotec. Ostatně všichni zmínění výrobci uvedli své novinky na nedávném polygrafickém veletrhu Reklama Polygraf 2018 (více info zde).

DTG: jak na přímý potisk textilu
5 (100%) 2 votes

O HajMar

Fotograf, novinář, muzikant, lektor, psavec a kreativec všeho druhu. Entita mnoha profesí, tak trochu workoholik s velkou dávkou nadšení a minimem talentu (což se ale naučil za ta léta dobře maskovat). Filmový nadšenec a rocker tělem i duší. Milující manžel a otec dvou dětí. www.acefoto.eu
Bookmark the permalink.

Komentujte

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na