Jak fotit meteorický roj: 5 tipů (#09)

Sluneční soustava a vše, co se v ní odehrává, je fascinujícím jevištěm, na kterém hrají hlavní roli Měsíc, hvězdy a jiná tajemná vesmírná tělesa. Nyní to platí dvojnásob, protože díky vymoženostem moderní techniky můžeme fotograficky zachytit mnohem více než dříve.

Meteorický roj je pro mnoho fotografů vzrušující výzvou.  Čeká nás už na konci dubna, kdy se na obloze objeví meteorický roj ETA Aquarid, který vyvrcholí 5. května.

„Letos 5. května očekáváme nejsilnější projevy pozoruhodného meteorického roje, který se každoročně objevuje na obloze v jihovýchodním směru,” říká Mike Cruise, prezident Královské astronomické společnosti.

„Letos by měl E Aquarid dosáhnout vrcholu kolem 5. května brzy ráno, trvat bude několik minut,” vysvětluje Mike Cruise, prezident Královské astronomické společnosti.

„Meteorický roj ETA Aquarid se objevuje, když se planeta Země pohybuje v blízkosti pozůstatků komet a asteroidů,” vysvětluje Cruise.

„Země se pohybuje rychlostí až 30 km za sekundu. Někdy se tak do atmosféry dostávají obrovská zrna písku a prachu. Při odpařování tento hvězdný prach vydává jasné pruhy světla, které všichni známe jako meteory. Je to fantastický fenomén ze samého počátku naší sluneční soustavy,” dodává Mike Cruise.

Fotograf společnosti Canon Fergus Kennedy má s focením meteorických rojů bohaté zkušenosti. Při nedávné cestě do Jižní Afriky zachytil meteorický roj pomocí fotoaparátu Canon EOS RP. Nyní přináší tipy, jak si pořídit ty nejlepší snímky hvězdného představení.

foto: Fergus Kennedy (Canon Ambasador)

 

1. Důležité je načasování

„Výběr správného večera pro fotografování meteorického roje je opravdu klíčový,” vysvětluje Kennedy. „V neděli 5. května by měl být malý Měsíc, což poskytne kouzelné nastavení pro zachycení hvězd. Pro nejlepší záběr platí, že čím méně mraků, tím lépe. Ale nebojte se jich, mraky mohou vašim snímkům dodat na dramatičnosti,” míní ambasador Canonu Kennedy.

2. Usnadněte si práci díky užitečným aplikacím

„Existuje hodně skvělých mobilních aplikací, které předpovídají počasí a pomohou vám s jistotou vybrat, kdy meteorický roj fotografovat. Jedna z nejlepších aplikací je Dark Sky, která poskytuje přesné a aktuální informace o oblačnosti a dešti. PhotoPills je také fantastickou aplikací vytvořenou speciálně pro fotografy, kteří chtějí zachytit estetiku přírody. Používám je, abych určil, kde se budou nacházet Měsíc a Mléčná dráha při záběru,” tvrdí Kennedy.

3. Upravte nastavení fotoaparátu

„Chcete-li nafotit skutečně ohromující snímky, budete muset upravit nastavení fotoaparátu. Začněte odcloněním a vysokou citlivostí ISO – ISO 3200 f / 2.8. Používám například objektiv EF 16-35mm f / 2.8L III USM. Je ideální pro zachycení detailů Mléčné dráhy. Použijte stativ a zajistěte, aby bylo na snímku co nejvíce světla zvýšením expozičního času na 30 sekund. Existují i ​​jiné způsoby, jak zlepšit nasvícení snímku, ale toto je skvělý výchozí bod pro amatérské fotografy a nejlepší nastavení pro temnou oblohu,” radí Fergus Kennedy.

4. Zkuste vytvořit časosběrné snímky časovou smyčku

„Jakmile je fotoaparát pevně na stativu, pokuste se každou minutu pořídit snímek oblohy, abyste mohli vytvořit časovou smyčku,” navrhuje Fergus Kennedy. „To se nejlépe provádí automaticky na fotoaparátech Canon EOS RP volbou režimu časovače intervalu, ale můžete to udělat i ručně s jinými fotoaparáty. Budete potřebovat zhruba 25 statických snímků po dobu 1 sekundy videa. Jakmile budete mít přibližně 200-250 snímků a sloučíte je, dostanete 7-10sekundovou sekvenci ukazující pohyb hvězdných těles vzhledem ke krajině. Pokud budete mít šanci, můžete fotografovat s ultra širokoúhlým objektivem, jako je Canon EF 14 mm f / 2.8L II USM, a bez námahy zachytíte pohyby noční oblohy,” říká Kennedy.

5. Zachyťte krásu, která vás obklopuje

„Když fotografujete noční oblohu, je běžné, že se na pozadí fotografií objevují světla z jiných zdrojů, jako je například automobil či veřejné osvětlení. To může být frustrující, pokud jste se na focení vesmíru pečlivě připravili. Klíčem je, abyste se ujistili, že jste daleko od civilizace, která by mohla světlem narušit vaše snímky. Toto je hlavně důležité, když fotíte časovou smyčku, protože aby okolí zůstalo stejné, nechcete žádné rušivé záblesky světla. Ještě rada na závěr – zůstaňte v teple a užívejte si hvězd! Sedět tři nebo čtyři hodiny venku může být v chladné noci docela nepříjemné,” uzavírá ambasador Canonu Fergus Kennedy.

Zdroj: Canon

Jak fotit meteorický roj: 5 tipů (#09)
5 (100%) 1 vote

O Haymar

Fotograf, novinář, muzikant, lektor, psavec a kreativec všeho druhu. Entita mnoha profesí, tak trochu workoholik s velkou dávkou nadšení a minimem talentu (což se ale naučil za ta léta dobře maskovat). Filmový nadšenec a rocker tělem i duší. Milující manžel a otec dvou dětí. web: martinhajek.net
Bookmark the permalink.

Komentujte

avatar

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na