FUJIFILM: Foto a video novinky 2021 (2)

Fujifilm a fotografií obecně v těchto dnech zajímá dění na virtuální konferenci X Summit. V rámci jejího programu představila společnost Fujifilm středoformátovou bezzrcadlovku GFX 100S, kterou jsme si představili v minulém článku. Tím to však zdaleka nekončí – k dalším novinkám patří dvojice špičkových objektivů. Více v následujícím článku. 

Fujifilm představil také dva nové objektivy pro řadu Fujifilm X. FUJINON XF27mmF2.8 R WR disponuje pevným ohniskem 27mm, které poskytuje tvůrcům přirozený úhel záběru a je vhodný pro mnoho různých žánrů. FUJINON XF70-300mmF4-5.6 R LM OIS WR je lehký a kompaktní teleobjektiv, který poskytuje široký rozsah ohniskových vzdáleností. Tento objektiv je vybaven rychlým lineárním motorem ostření, vestavěnou optickou stabilizací s účinností až 5.5 EV a utěsněním proti vlhkosti a prachu.

FUJINON XF27MMF2.8 R WR

XF27mmF2.8 nově přináší clonový kroužek s označením clonových čísel. Tato změna přináší uživatelům možnost vizuální kontroly jejich nastavení clony bez nutnosti využití hledáčku nebo LCD. Clonový kroužek nabízí pozici A (Auto) pozice Lock*1, která uzamkne clonový kroužek na pozici A (Auto) a předejde tak k nechtěnému otočení z A pozice při manipulaci s fotoaparátem.

UTĚSNĚNÍ A ODOLNOST VŮČI NÍZKÉ TEPLOTĚ

Oba objektivy jsou odolné proti vniknutí vlhkosti a prachu a bezproblémově fungují i v teplotách do -10°C.

OPTICKÁ KONSTRUKCE

Protože je ohnisková vzdálenost XF27mmF2.8 blízká zobrazovacímu kruhu pro pokrytí snímače velikosti APS-C (28.4mm), tak je možné designovat tento objektiv v kompaktním balení, který ale produkuje vysokou optickou kvalitu výstupu. Objektiv skládá ze sedmi optických členů v pěti skupinách, včetně jednoho asférického, který zmírňuje sférickou aberaci, zakřivení pole a zkreslení. To umožňuje XF27mmF2.8 dodávat snímkům vysoké rozlišení obrazu, i při fotografování s plně otevřenou clonou objektivu. XF27mmF2.8 je vybaven stejnosměrným motorem ostření (DC) s vysokým točivým momentem, který umožňuje rychlé a přesné automatické zaostřování, zatímco přední optická skupina s pěti členy účinně udržuje kvalitu obrazu a minimalizuje aberaci, ke které by mohlo dojít při fotografování blízkých nebo naopak vzdálených objektů.

HMOTNOST A VELIKOST

Zároveň se jedná o jeden z nejtenčích a nejlehčích XF objektivů. Jeho průměr je 62mm a délka pouhých 23mm. Váha je pouze 84g, což z něj dělá ideální volbu pro kompaktní a malý set.

DOSTUPNOST březen 2021

FUJINON XF70–300MMF4–5.6 R LM OIS WR

Tento objektiv je vhodná volba pro fotografování sportu a objektů, které jsou velmi vzdálené od fotoaparátu. XF70–300mmF4–5.6 poskytuje výběr ze širokého rozsahu ohniskových vzdáleností mezi 70mm a 300mm (107mm – 457mm při přepočtu na kinofilmový formát).

Váha je pouhých 580g a délka 132,5mm. XF70–300F4–5.6 je složen ze 17 členů ve 12 skupinách a tato soustava obsahuje jeden asférický člen a dva ED členy. Průměr tohoto kompaktního objektivu je 75mm.

Ve spojení s objektivem FU­JINON XF16–80mmF4 R OIS WR se jedná o univerzální sestavu, která fotografům poskytne široké pokrytí ohniskových vzdáleností (24mm až 457mm při přepočtu na kinofilmový formát).

ZAOSTŘOVÁNÍ

Objektiv využívání lineárního motoru ostření, který nabízí rychlé a téměř neslyšné zaostřování. Tento ostřící systém umožňuje využívat plný potenciál pokročilého AF, kterými jsou vybaveny fotoaparáty série X.

VÝKONNÁ OPTICKÁ STABILIZACE

XF70–300mmF4–5.6 nabízí optickou stabilizaci s ú­činností až 5.5 EV, která pomáhá redukovat otřesy. Tento efekt poznáte zejména při používání dlouhých ohnisek. Stabilizace v objektivu spolupracuje se stabilizací v těle fotoaparátu (IBIS). Společně s FUJIFILM X-T4 a FUJIFILM X-S10 a jejich pěti-osou stabilizací pomáhá redukovat otřesy způsobené lineárním posunem.

KOMPATIBILNOST S TELEKONVERTORY

XF70–300mmF4–5.6 R LM OIS WR je kompatibilní s FUJINON XF1.4X TC WR a FUJINON XF2X TC WR telekonvertory. Toto rozšíření umožňuje zvýšit ohniskovou vzdálenost na 600mm (914mm po přepočtu na kinofilmový formát). Při použití FUJINON XF2X TC WR je snížena světelnost objektivu a dva kroky a s FUJINON XF1.4X TC WR je světelnost snížena o jeden krok. S použitými telekonvertory je stále k dispozici fázová detekce ostření a kontinuální zaostřování bez vlivu na rychlost ostření.

MAXIMÁLNÍ ZVĚTŠENÍ 0,33× NEBOLI EKVIVALENT 0,5× PŘI PŘEPOČTU NA KINOFILMOVÝ FORMÁT (1:2 ZVĚTŠENÍ)

S minimální zaostřovací vzdáleností 83cm a magnifikací 0,33× (což je v přepočtu na kinofilmový formát 0,5×) lze XF70–300mmF4–5.6 používat pro fotografování detailů a makra. Použitím telekonvertoru se makro schopnosti tohoto objektivu ještě rozšiřují. XF70–300mmF4–5.6 s FUJINON XF2X TC WR nabízí magnifikaci 0,66× (1:1 při přepočtení na kinofilmový formát). Zvětšení 1:1 patří ke standardu v makro fotografii. 

UTĚSNĚNÍ A ODOLNOST VŮČI NÍZKÉ TEPLOTĚ

Odolnost proti vlhkosti a prachu je definována utěsněním těla objektivu. Bezproblémový chod objektivu je zaručen v teplotách do -10°C.

Ohodnoťte článek

O Haymar

Fotograf, novinář, muzikant, lektor, psavec a kreativec všeho druhu. Entita mnoha profesí, tak trochu workoholik s velkou dávkou nadšení a minimem talentu (což se ale naučil za ta léta dobře maskovat). Filmový nadšenec a rocker tělem i duší. Milující manžel a otec dvou dětí. web: martinhajek.net
Bookmark the permalink.

Komentujte

avatar

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na