Epson SureColor SC-R5010: Jaký je Resin v praxi

Epson SureColor SC-R5010 představuje nový přírůstek do populární a velmi povedené řady SureColor. Zajímavý je zde onen „přídomek“ Resin. Epson zde totiž použil pigmentové inkousty na bázi vody (přes 70 %, zbytek jsou barviva a organická pryskyřice). Jaká je novinka SC-R5010 v praxi?

Epson SureColor SC-R5010 (dále jen „Resin“) představil nový koncept tiskárny, první dojmy z něj jsme přinesli v NGP 02/2021. Nyní přišel čas na praktickou zkušenost. Resin je v konfiguraci barev C Lc M Lm Y K, s maximální šíří tisku 160 cm (64”). K praktickým výhodám patří například unikátní posuv materiálu (Advanced media feeding), kde mechanická jednotka pro odvíjení role předodvíjí materiál tak, aby byl každý banner úplně stejně dlouhý. To se uplatní hlavně při tisku velkoplošných reklam z více pruhů.

Epson Resin – jeho inkousty a hlavy

Chloubou Resinu jsou tiskové hlavy PrecisionCore. Proměnlivá velikost inkoustových kapek začíná na 4,9 pl. K vytvrzování inkoustu dochází působením tepla (zapékací jednotky) během tisku. Výsledkem jsou tak okamžitě suché výtisky, které lze ihned dále zpracovávat. Inkousty Resin jsou ekologicky nezávadné, a stroj se tak výborně hodí pro tisk VLF aplikací do nemocnic, škol ap. Praxi ničím nenahradíš Jak se říká: „Ukázaná (vyzkoušená) platí.“ Proto jsme se rozhodli Epson Resin řádně proklepnout v praxi.

Zaměření a vize Epson “Resinu”

Na zátěžový test jsem se rozjel do společnosti IGEPA v Horních Počernicích. Zde je současně showroom, na kterém mají k dispozici k vyzkoušení celou řadu špičkových velkoformátových strojů (včetně Resinu SC-R5010). Ujal se mě Michal Fišer, produktový manager a specialista velkoformátového tisku. Prověřili jsme rychlost Epson Resinu, kvalitu tisku i náklady. Tiskli jsme na papír glossy (lesklý) s RC podložkou a gramáží 270 gsm, i když hlavní doménou Resinu by měly být nepotahované materiály. Prověřili jsme jak barevný, tak černobílý tisk. Celkový rozměr potisknutelné předlohy byl 3,78 m2. Obrazová data byla zpracována a odeslána do tiskárny přes software ONYX, který mj. umožňuje i několik praktických možností automatizování procesu – například parcelování fotek, nastavení okrajů nebo základní editaci (ořez, úpravu jasu, barev ap.).

Hodnocení tiskárny 

Předloha o velikosti 3,78 m2 byla vytištěna za 40 minut v kvalitativně nejvyšším módu (což lze v případě fotografické kvality tisku jen doporučit). Epson Resin může tisknout samozřejmě i rychleji (ve standard módu, 10 m2/hod.), ale to je pak spíše otázkou komplikovanosti předlohy, množství a jemnosti barevných tónů a přechodů. Náklady na tisk ve fotografické kvalitě velikosti 3,78 m2 byly 166 Kč za inkoust (44 Kč/m2) a 121 Kč za papír RC glossy 270 gsm (32 Kč/m2). Celkem tedy 287 Kč (+ DPH). Kvalita tisku je na vysoké úrovni, přechody jsou jemné a plynulé, podání barev výborné, ostrost skvělá. Vzhledem k tisku v konfiguraci 6 barev (CMYK + Lm a Lc) bylo třeba trochu „pomoci“ finální brilanci obrazu zvýšením kontrastu i jasu. Jednou z nesporných výhod Epson Resinu je okamžité zasychání inkoustů, kterého je docíleno vytvrzováním přímo během tisku působením průměrné teploty 90 °C (80–110 °C, podle potiskovaného materiálu). Kromě faktu, že výtisky tak mohou být ihned dále zpracovávány, to má ještě jednu praktickou výhodu. Díky vytvrzení se ty nejvyšší jasy (nejsvětlejší místa) v obrazu jeví téměř jako zušlechtěné parciálním čirým lakem (to má na svědomí primer v tiskárně, starající se o perfektní uchycení inkoustů na povrchu).

Závěr 

Jen pro zajímavost jsme ještě v závěru testu udělali srovnání s eco-solventním tiskem, konkrétně na tiskárně Epson Sure-Color SC-80610L. Tiskli jsme na stejný substrát – lesklý RC fotopapír 270 gsm. Tiskový čas byl o cca 1/3 kratší – ve prospěch eco-solventu. Také náklady na barvy jsou o cca 18 % nižší oproti Resinu. Co se týče tiskové kvality, ta je u 9barvového tisku (CMYK + Lm, Lc, Lbk + Red, Orange) samozřejmě znát, výtisky jsou na eco-solventu – co se barev týče – celkově šťavnatější a kontrast vyšší. Na druhou stranu si 6barevný tisk na Resinu lépe poradí s tonálně bohatými přechody (typicky červená barva je konkrétnější a prokreslenější). Také ostrost v jednotlivých konturách je u Resinu lepší! A jako bonus zde máme i (již výše zmíněná) jasově zvýrazněná místa, téměř jako s dodatečnou aplikací zušlechtěného parciálního laku.

Ohodnoťte článek

O Haymar

Fotograf, novinář, muzikant, lektor, psavec a kreativec všeho druhu. Entita mnoha profesí, tak trochu workoholik s velkou dávkou nadšení a minimem talentu (což se ale naučil za ta léta dobře maskovat). Filmový nadšenec a rocker tělem i duší. Milující manžel a otec dvou dětí. web: martinhajek.net
Bookmark the permalink.

Komentujte

avatar

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na