Magnetické filtry VFFOTO: V jednoduchosti je krása

VFFOTO uvádí do prodeje zajímavou novinku – fotografické magnetické filtry. Vedle tradičních kruhových filtrů je nyní nově k dispozici i tenký adaptér. Ten jednoduše našroubujete na přední člen objektivu (stejně jako konvenční kruhový filtr) a speciální fotografický filtr v magnetickém kroužku prostě přiložíte.

Hned na úvod si neodpustím poznámku. S fotografickými filtry fotím i natáčím moc rád, někdy scénu zajímavě “prokreslí”, jindy dodají působivý efekt a někdy to bez filtru prostě nejde (typicky natáčení za denního světla na nízká clonová čísla). Co mě ale vždycky rozčilovalo, bylo neustále nandavání a sundavání filtrů – často filtry kombinuji a střídám. Nejhorší bylo klasické zasekávání závitu (dnes již víme, že toto efektivně a rychle vyřeší grafitová tužka, viz video zde). Systémové fotografické filtry mi příliš nevyhovovaly a chybělo mi dlouho řešení, kde by výše zmíněné trable odpadly. A voila! Je tady. 

Popis magnetického filtru

VFFOTO – český výrobce fotografických filtrů na jaře tohoto roku rozšiřuje nabídku o zajímavý, inovativní systém. Jedná se vlastně o sadu, která se skládá z celkem 3 částí: 1) kruhového filtru; 2) tenkého kruhového adaptéru *; 3) krytky.

* 2) poznámka: kruhový adaptér se závitem možno volitelně nahradit UV filtrem, který lze používat stejně jako adaptér.

Jak to funguje

Systém magnetických filtrů využívá místo tradičních kruhových filtrů se závitem tenký adaptér – kroužek, který našroubujete na přední člen objektivu – a speciální fotografický filtr v magnetickém rámečku se na adaptér upevní bez šroubování, pouhým přiložením.

Výhodou je hlavně jednoduchost a praktičnost celého řešení. Odpadá to neustálé montování a dobře známé složité vrstvení filtrů na sebe (v případě, že jich použijeme více). Filtr se jen přiloží a stejně tak snadno se následně sundá. Pro bezchybné fungování systému doporučuji předem namazat závit adaptéru grafitovou tužkou

Kde využijeme magnetické filtry

Mezi typické situace patří krajinářská fotografie, kde se často využívá velmi dlouhých expozičních časů za pomoci silných ND filtrů (např. ND2000x a více). V takových případech nelze ostřit pomocí AF (automatické ostření) a vzhledem k příliš tmavému obrazu v hledáčku je vyloučené většinou též ostření manuální. Lze to řešit tak, že zaostříte buď “na slepo” (znáte-li dobře svůj objektiv) a nebo nejprve zaostříte bez filtru, poté ostření vypnete, našroubujete silný ND filtr a fotíte. Je zde ovšem riziko, že si hnete ostřícím ringem objektivu a ostření si nechtěně změníte! Magnetické filtry tento problém elegantně řeší. Skvělou zprávou je, že filtry můžeme vrstvit na sebe (například CPL/polarizační filtr + šedý neutrální/ND2000×, viz foto).  

Specifika magnetických filtrů

Je zde pár specifik, na které nutno upozornit. V první řadě je to krytka objektivu/filtru. Některé standardní krytky drží, jiné ne. Výrobce VFFOTO dodává krytku, která je součástí setu a je navržená a vyrobená přímo na míru, drží perfektně.

Druhou věcí jsou magnety samotné, kde občas panuje obava z poškození dat či elektroniky fotoaparátu či objektivu. Můžete být klidní, magnety neovlivní ani data na kartě, ani funkčnost vaší foto techniky.

Místo kroužku (adaptéru) lze použít speciální magnetický UV filtr, fungující na stejném magnetickém principu jako adaptér. Jedná se vlastně o to samé s tím rozdílem, že v adaptéru (kroužku) je navíc vsazeno sklo s UV vrstvou. To uvítají zákazníci, kteří jsou zvyklí používat UV filtr standardně.

Praxe s magnetickými filtry

Dvě slova: zábava a pohoda. S magnetickým filtrem se pracuje pohodlně, protože odpadá věčné šroubování (případně i zasekávání). Je to super řešení jak do zimy a mrazu (kdy máte často zkřehlé prsty), tak naopak v horku (kdy se zase ruce pro změnu hodně potí). Nicméně využití je dobré i tehdy, kdy potřebujeme rychle reagovat na změny ve scéně, měnit filtry a neřešit přitom techniku jako takovou (typicky jakékoli komerční focení).

Jediné co mě trochu vadilo, že když jsem fotoaparát (s nasazeným filtrem) dával/vyndaval do/z foto batohu, filtr i s krytkou jsem občas “srazil” o některou z polstrovaných přepážek. Stejně tak je třeba věnovat větší pozornost při manipulaci s filtry a objektivem při vrstení filtrů na sebe, montáž/demontáž sluneční clony atd.

Závěrem

Magnetické filtry jsou zajímavým příslušenstvím, které opět o něco zpříjemní celé focení. Je třeba pouze naučit se s tímto řešením pracovat a při manipulaci dávat trochu větší pozor než s konvenčními kruhovými filtry. Zajímavostí je určitě možnost záměny adaptéru za kroužek včetně UV skla. Speciální nový systém není kompatibilní se standardními VFFOTO filtry, musíte si tedy vybrat, budete-li používat jeden nebo druhý systém.

Výrobce dodává adaptér pro objektivy se závitem 77 mm a 3 typy magnetických filtrů: cirkulární polarizační a dva neutrální šedé filtry (ND 64x a ND 2000x). V horizontu několika měsíců se počítá s rozšířením o další typy i průměry. Ceny VFFOTO magnetických filtrů jsou o “pár” desetikorun vyšší v porovnání se šroubovací verzí, protože ke každému filtru je dodávána navíc ještě krytka.

VFFOTO

Vladimír Fučík je český výrobce profesionálních fotografických filtrů se sídlem v Humpolci. Filtry pod vlastní značkou VFFOTO vyrábí od roku 2012. Sortiment zahrnuje všechny hlavní typy fotografických filtrů – UV, cirkulární polarizační, ND (neutrální šedé) i přechodové filtry a několik specialit. Více na: http://www.vffoto.com

 

Magnetické filtry VFFOTO: V jednoduchosti je krása
4.6 (91.52%) 33 votes

O Haymar

Fotograf, novinář, muzikant, lektor, psavec a kreativec všeho druhu. Entita mnoha profesí, tak trochu workoholik s velkou dávkou nadšení a minimem talentu (což se ale naučil za ta léta dobře maskovat). Filmový nadšenec a rocker tělem i duší. Milující manžel a otec dvou dětí. web: martinhajek.net
Bookmark the permalink.

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
trackback

[…] Více o magnetických filtrech si můžete přečíst například zde.  […]