Zpracování digitální fotografie: Velikost a formát (2. díl)

V první části jsme se věnovali základům v oblasti zpracování fotografie. Dnes trochu přeskočíme a podíváme se, jaké jsou vlastně další možnosti, co s fotografií ohledně tisku. Předně je důležitý formát, jak velký a jaké provedení? Do fotoalba nebo rovnou na zeď? V případě samotné velikosti je zásadní, jak velkou plochu fotoobrazu či velkoformátové fotografie pověsíme a z jaké vzdálenosti se na ní budeme dívat. Foto velikosti A4 (cca 30×20cm) jsou vhodné spíše do velkého alba ale ne na zeď. Na zdi má smysl obraz od A3 (cca 30×45cm) nebo A2 formátu (40×60cm) a výše.

Můj praxí prověřený tip

Svým klientům vždy doporučuji vybrat o stupeň vyšší formát, než jaký jste původně chtěli. Například navýšení z A3 na A2. Rozdíl v ceně je zanedbatelný ale výsledný dojem? Obrovský! Formát – poměr stran – závisí i na předloze. Standard je 3:2 nebo 4:3 (DSLR vs kompakty / fotomobily). Čtverec 1:1 (square) je také zajímavý, působí symetricky a současně i tak trochu neokoukaně (i když dnes – v době instagramu – už to není, co to bylo). Panorama (nejčastěji poměr stran 2:1 nebo 3:1) zase zdůrazní prostor. Ovšem pozor na kombinaci vícero formátů.

Příprava fotografií k tisku

Aneb jak co nejlépe optimalizovat fotografii pro konkrétní rozměr, poměr stran, případně i materiál. Danému tématu jsme se podrobně věnovali například v tomto článku nebo také zde. Obrazové formáty zase úzce souvisí s úpravami fotografií v PC. Zabývali jsme se jimi například v jednou z dílů seriálu Fotografujeme s DSLR. Platí, čím větší fyzickou velikost fotografie, tím vyšší rozlišení. Na druhou stranu, fotografii lze zvětšovat ale je to vždy více/méně na úkor kvality snímku.

Výběr fotografického papíru

Jednou z možností je tisk na běžný foto papír s tzv RC podložkou. Jedná se o potahovaná média (Coated) se speciálním povrchem pro příjem inkoustů. Jsou velice rozšířené a levné. Výhodou je dobrá cena, příjem inkoustů, odolnost a dostupnost – různých formátů i gramáží. RC papíry se výborně hodí pro následnou laminaci. K dispozici jsou povrchy: lesklé (glossy), matné (matt) a polo/lesk – satén, pearl. Nevýhoda RC papírů je v použití vysokých podílů umělých materiálů a především optických zjasňovačů – aby vypadaly bíle (zjasňovače ovšem reagují s UV zářením a vlivem toho se nám časem odpaří. V důsledku toho fotografie následně bledne).

Plátna a fineart média

Špičková média z ryze přírodních materiálů (či minimálně s jejich převahou), které se hojně využívají pro ten nejnáročnější fotografický tisk. Jde o TOP fotografického tisku. Jedná se o papíry z přírodních materiálů, bez chemických příměsí nebo jen s minimálním množstvím. Sem patří barytová či akvarelová média – vyznačující se vyšší gramáží a výraznou povrchovou strukturou, v které výborně „drží“ inkoust. To má pozitivní vliv na hloubku obrazu, rozsah barev a vyšší hranovou ostrost. Fineart média jsou vhodná jak pro černobílé fotografie tak i výtvarné a stylizované snímky. K dispozici jsou papíry v různých odstínech – od přírodní křídově bílé, tak s barevným nádechem.

Jak chránit fotografie

K oblíbené adjustaci fotopapírů patří laminace, potažení extrémně tenkou vrstvou průhledné fólie. Lamino chrání povrch fotografie jak před nepříznivými vlivy (vlhko, prach, poškrábání) tak i před UV zářením a tím postupným vyblednutím fotografie. Nevýhodou laminace je, že nám vždy změní původní povrch papíru. Nicméně dnes jsou laminovací foto fólie k dostání v různém provedení. Můžeme si tak vybrat mezi matným, saténovým, lesklým a ultra lesklým povrchem ale také i s jemnou nebo hrubší strukturou (imitující plátno).

V příští části se podíváme na konkrétní aplikace a možnosti – fotoobrazy, rámování a specifické materiály.

Zpracování digitální fotografie: Velikost a formát (2. díl)
5 (100%) 3 votes

O Martin Hájek

Fotograf, novinář, muzikant, lektor, psavec a kreativec všeho druhu. Entita mnoha profesí, tak trochu workoholik s velkou dávkou nadšení a minimem talentu (což se ale naučil za ta léta dobře maskovat). Filmový nadšenec a rocker tělem i duší. Milující manžel a otec dvou dětí. www.acefoto.eu
Bookmark the permalink.

4
Komentujte

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
GabinaHajMarFranta Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Franta
Host
Franta

Když chci tisknout fotky menšího formátu třeba tak 10×15 tak jak nastavit data?
Sem začátečník a moc to furt nechápu. děkuju
František, důchodce

Gabina
Host
Gabina

Pořád nechápu jak s těma prostorama barev?
Prosím poraďte
Gabi